Разно

EXIDE лансира иновативна GEL VRLA технологија

Како глобален лидер во Светот на акумулатори, за прв пат EXIDE воведува моќна GEL VRLA технологија со длабока цикличност(празнење) во своите акумулатори наменета за најновите високо опремени комерцијални ЕУР6 возила, со продолжена гаранција од 25 месеци и трајност над 5 години. Во време кога логистиката се соочува со барањата за екстремно брзи и навремени испораки, транспортните компании со цел да го задржат својот ...

Read More »

TIMOCOM со новиот бренд настап станува пионер за Smart Logistics System

Augmented Logistics за европската логистика Веќе по 8. пат по ред TIMOCOM како водечка европска ИТ компанија за логистика се преставува на IAA 2018 комерцијални возила во Хановер. Оваа година TIMOCOM ја користи оваа можност за специјален хајлајт. Компанијата, на водечкиот саем за мобилност, транспорт и логистика го претставува своето ново флексибилно лого како прв Smart Logistics System и отсега ...

Read More »

Се запали и целосно изгоре камион во Македонска Каменица

Вчера попладне, на самиот влез во Македонска Каменица, се случи сообраќајна несреќа во која целосно изгоре кабинскиот дел на камион, Volvo со бугарски регистарски таблици, објави порталот Каменица.мк. Камионот превезувал 265 единици празни единици, секоја под притисок и со носивост од 90 литри метан. Брзата и присебна реакција наТППЕ од Македонска Каменица спречи катастрофа од поголеми размери, успевајќи во последен момент ...

Read More »

Затвор за манипулирање со тахограф

Во рамките на една рутинска контрола, вработените од регионалната канцеларија  во средна Франција, открија разлика помеѓу километражата кое возилото го извозило и онаа што ја покажуваат инструментите. Утврдено е дека во оперативниот систем на дигиталниот тахограф со манипулации е овозможено да се подеси така што додека возилото вози, инструментите да покажуваа дека возачот има одмор. Во принцип, како што е ...

Read More »

CNH Industrial најави промени на лидерските позиции во компанијата

CNH Industrial ги објави следните промени на високите лидерски позиции во копманијата: Ричард Тобин се повлекува од функцијата главен извршен директор и директор на CNH Industrial за да продолжи со друга директорска функција. Заминувањето на Тобин ќе стапи на сила на 27 април 2018 година, по објавувањето на финансиските резултати на Компанијата за фискалниот квартал кој завршува на 31 март ...

Read More »

Казни за неделен одмор во возилото низ Европа

Забраната за спроведување на неделен одмор во кабината од возилото, која ја воведоа некои земји како што се Франција, Белгија веќе дигна многу бура, а новина е и дека во споменатитите земји, возачите се казнуваат дури и ако неделниот одмор го реализирале во возилото на територија на некоја друга земја, членка на Европската унија. Значи, доколку возачот одморил на територијата ...

Read More »

Повеќе детали за шоферот кој висеше цели два часа (ВИДЕО)

Вистинска холивудска драма се одвивала пред 2 дена на автопатот кај Јагодина (Србија) – пензионираниот пожарникар Миле Савиќ (69), со часови висеше во кабината на својот камион над реката Морава, кога ја проби заштитната ограда од мостот, за на крај да биде спасен од поранешните колеги и неговиот син, пожарникар. Миле Савиќ го возел својот камион кога околу 06:30 часот ...

Read More »

Германските градови добија дозвола да забрануваат дизел возила

Германските градови може да воведуваат забрана за дизел-возила, пресуди Сојузниот управен суд во Лајпциг. Сојузниот управен суд во Лајпциг решаваше по барањето за ревизија доставено од покраините Баден Виртемберг и Северна Рајна Вестфалија против пресудите на управните судови во Штутгарт и Диселдорф. Двата суда, по тужбата поднесена од страна на Организацијата за заштита на животната средина и потрошувачите од Германска ...

Read More »

Камион виси над реката Морава во Србија, шоферот заглавен во кабината – ВИДЕО

Снежното време и лизгавите коловози предизвикаа бизарна сообраќајка на автопатот Београд-Ниш. Камион утринава се излизгал на автопатот и ја пробил заштитната ограда на мостот кај селото Мијатовац во Јагодина. Како што соопштуваат српските медиуми кабината на камионот виси над реката Велика Морава, а во неа е заглавен возачот. На местото на несреќата се наоѓаат возила на Брза помош и противпожарни ...

Read More »

Онлајн петиција за признавање на македонска возачка дозвола во Германија

Отворете го линкот подолу и запишете ги потребните информации (Име и презиме, поштенски број и град, улица и бр. и Ваша e-mail адреса) https://www.openpetition.de/petition/online/initiative-fuer-anerkennung-der-in-mazedonien-ausgestellten-fuehrerscheine-seitens-der-bundesrepubli

Read More »