Автобуси

Скопје ќе добие нови 33 еко-автобуси

Скопје ќе добие нови 33 еколошки автобуси со погон на гас кои ќе бидат дел од возниот парк на Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“. – Мојата заложба, заложбата на Град Скопје е креирање јавен транспорт кој ќе биде и економски ефикасен и кој нема да ја загадува животната средина, изјави на прес конференција скопскиот градоначалник Петре Шилегов. Денеска го потпишуваме договорот ...

Read More »

Iveco Bus испорача 40.000 Crossway

Iveco Bus  произведе и испорача 40.000 примероци од автобусот Crossway. Iveco Crossway  со реден број 40.000  беше произведен во фабриката Vysoke Myto во Чешка и беше испорачана на компанијата Arriva. Автобуската линија Crossway е на пазарот повеќе од десет години и е дизајнирана за урбани и меѓуградски сообраќај, со низок влез и еколошки прифатливи  дизел мотори кои ги исполнуваат стандардите ...

Read More »

Испорачани првите Iveco Urbanway автобуси

Iveco Bus ги испорача првите 8 од 60 нови автобуси Iveco Urbanway NT на ЕМТ Palma (Empresa Municipal de Transports Urbans de Palma de Mallorca). Овие автобуси ќе работат на линиите 5.7 и 8, приближувајќи ги целите на двете компании: промовирање на одржлива мобилност и посветеност за намалување на емисиите на загадувачи во патничкиот транспорт. На церемонијата при примо-предавњето, што ...

Read More »

Hyundai електричен double-decker

Јужнокорејската компанија го претстави својот прв автобус на катови со  електричен погон и со кој сака да го намали загадувањето и сообраќјните метежи. Автобусот има вкупно 70 седишта, 11 во долното ниво и 59 на горниот кат, што е за 50% повеќе патници во споредба со класичниот автобус. Развојот траеше само 18 месеци и осигурани се места за две инвалидски ...

Read More »

Sprinter City 75 – Минибус на годината 2019

Членови на жирито за “Меѓународен автобус на годината” на тестови за Минибуси во Мадрид, го прогласија Mercedes Sprinter City 75 за Минибус на годината 2019. Во конкуренција на Mercedes-Benz Sprinter беа и Iveco Daily Line Natural Power, Ferguj Sunrise, Indcar Strada Ecity Le и MAN TGE 4×4 Intercity. Членовите посебно беа импресионирано од фактот што Mercedes успеа да обезбеди транспортна ...

Read More »

30 електрични автобуси за аеродромот во Брисел

Кинеската компанија BYD, најголемиот светски произведител на електрични автобуси, на аеродромот во Брисел ќе достави 30 електрични автобуси кои ќе служат за превоз на патници од терминалот до авионот и обратно. Од компанијата Brussels Airport Company (BAC), операторот кој управува со аеродромот, истакнуваат дека оваа нарачка е дел од нивните напори за намалување на емисиите на СО2 за 40 проценти ...

Read More »

Lion’s City E пристигнува во 2020 година

MAN ги претстави електричните перформанси на моделот Lion’s City, на кого сериското производство ќе започне за две години. Електричните автобуси одамна не се новост, а MAN очекува дека во 2030 година, две третини од новите градски автобуси ќе бидат токму на електричен погон. По претставувањето на новиот градски автобус Lion’s City на почетокот на годината, сега беа презентирани и неговите ...

Read More »

Новите Volvo 9900 и 9700

Volvo ги претстави новите модели во класата на туристички автобуси, луксузниот 9900 и мултифункционалниот 9700. Освен новиот дизајн, новите автобуси исто така се одликуваат и со нова конструкција, која ја намалува тежината за 350 кг. Врвниот модел 9900 ќе биде понуден со две оски со должина од 12,4 m и со три оски во должина од 13,1 m и 13,99 ...

Read More »

Самовозечки автобус се движи низ Гетеборг

Првиот автономен автобус започна со возењето во шведскиот град Гетеборг, а маршрутата ќе му  биде низ кампусот на Универзитетот Чалмерс. Тестирањето ќе трае четири недели и иако станува збор за кампус наместо јавни патишта, тоа ќе биде драгоцено искуство. Станува збор за мал електричен автобус од локалниот производител на Навија, а името на моделот е Арма. Автобусот е долг само ...

Read More »

Пуштен во сообраќај електричниот автобус на линијата 15 во Скопје

Во наредните шест месеци електричен автобус ќе сообраќа на линијата со број 15 од Карпош до Ново Лисиче. Станиците за полнење ќе бидат поставени на последните станици на оваа линија. Целта на овој проект е да се види ефектот врз животната средина и заштедата на средства, со цел да може да се планира модернизација на градскиот сообраќај. Градоначалникот на Град ...

Read More »