Разно

Кампањата на Iveco S-Way „ I’m Unstoppable “ освои награди во Италија (ВИДЕО)

Италијанскиот клуб на уметнички (ADCI) ја награди видео кампањата на Iveco, развиена од глобалната агенција за комуникации Ogilvy, со Сребрена и бронза во годинашното издание на долго очекуваните награди кои ја признаваат најдобрата креативност во италијанската рекламна индустрија. Видео-кампањата „ I’m Unstoppable “ креирана од Ogilvy Italy, агенција на светската креативна мрежа Ogilvy, за поддршка на лансирањето на новиот on-road ...

Read More »

Volvo Trucks – 50 години истражување на сообраќајни несреќи

Пред 50 години, Volvo Trucks го формираше Тимот за истражување на несреќи ART (Accident Research Team), со цел систематско собирање и анализирање на детални информации. Со стекнатото знаење обезбедува единствена вредност за развој на системи за безбедност и изградба на идни возила, за да се направат превозот и камионите побезбеден за сите учесници во сообраќајот. Работата на ART е насочена ...

Read More »

Како до електронски бесконтактни смарт-картички за плаќање патарина?

Вчера стартуваше електронскиот систем за наплата на патарините Романовце, Отовице, Сопот и Градско на Коридорот 10, како и на наплатната станица Петровец.  Патарината се плаќа со бесконтактни смарт-картички, а наплатата на надоместокот за користење на пат (патарина) ќе се врши комбинирано преку отворен систем и затворен систем за наплата на патарина, составен од наплатни станици. Начинот на плаќањето на патарината ...

Read More »

Нови патарини на новите автопати

Владата на Република Северна Македонија на седница ја разгледа и усвои Информацијата согласно која е донесена Одлука за висината и начинот на наплата на надоместот за употреба на пат – патарина. Одлуката се донесува заради воведување наплата на патарина на новите автопатни правци Демир Капија – Гевгелија, Миладиновци – Свети Николе и Свети Николе – Штип, како и заради можноста ...

Read More »

Од 15 јуни, железничка линија Скопје-Солун-Скопје

Железници на РСМ Транспорт информираат дека од 15. месецов се воведува тарифска понуда City Star за повратно патување на релација Скопје-Солун-Скопје. Во објавата на веб страницата на железничкото претпријатие е наведено дека цена на чинење на возниот билетот е во зависност од бројот на патници кои патуваат заедно, но најмногу пет возрасни лица и едно дете. Билетите може да се ...

Read More »

ZF го презема WABCO за 7 милијарди долари

ZF Friedrichshafen, големиот германски производител на компоненти за комерцијални и патнички возила, ќе преземе голем американски производител на компоненти, првенствено за комерцијални возила. Со спојување на овие две компании, ќе се создаде водечка светска компанија за производство на возила, чија годишна продажба ќе изнесува околу 40 милијарди евра. Оваа операција ќе биде завршена следната година, а компанијата ќе биде глобален ...

Read More »

Iveco Stralis за Alfa Romeo Formula 1

Iveco е официјален партнер на тимот на Алфа Ромео Формула 1, а пред неколку месеци тие им предадоа 12 Stralis и еден Daily за да се користат за тимска логистика оваа сезона. Возилата беа испорачани во седиштето на тимот во Швајцарија, а на Аксел Крусеу, кој е оперативен директор во Sauber Motorsport AG, клучевите му ги предаде, Томас Рикер, директорот ...

Read More »

Полицијата и возачите против забраната за одмор во кабина

Шпанија од пред 2 месеца ја воведе казната од 2.000 евра за реализирање на неделен одмор во кабината , меѓутоа како возачите, така и полицијата, го изразија своето незадоволство. На конференцијата AEUTRANSMER организирана од шпанското здружение ASTIC, тие слушнаа бројни критики за овој вид на решение, а посебно е интересно како полицијата го критикуваше тоа. Претставниците на цивилните превозни средства ...

Read More »

IVECO ја претставува својата широка понуда за градежната индустрија на Баума 2019 година

IVECO е присутен на саемот Bauma 2019, што се одржува во Минхен од 8-ми до 14-ти април 2019 година,  фокусиран на градежниот сектор на заеднички штанд со CASE Градежната Опрема. Возилата што се прикажуваат се репрезентативни за широката понуда на брендот за секоја мисија – вадење камен, рециклирање, урбани градежни работи и изградба на патишта – почнувајќи од тешкиот теренски ...

Read More »

D15 наместо D20

MAN ќе изложува 11 возила во BAUMA, фокусирајќи се на новото семејство мотори, зголемувајќи ја ефикасноста и носечкиот капацитет. Најголемата новина е новиот шестцилиндричен 9-литарски D15 мотор кој ја заменува постојната D20 во моделите MAN TGS и TGX за 2019 година. Иако е помала од моторот за замена, D15 има поголема моќност, поефикасен е и полесен. Помалата моторна маса е ...

Read More »