Разно

CNH Industrial најави промени на лидерските позиции во компанијата

CNH Industrial ги објави следните промени на високите лидерски позиции во копманијата: Ричард Тобин се повлекува од функцијата главен извршен директор и директор на CNH Industrial за да продолжи со друга директорска функција. Заминувањето на Тобин ќе стапи на сила на 27 април 2018 година, по објавувањето на финансиските резултати на Компанијата за фискалниот квартал кој завршува на 31 март ...

Read More »

Казни за неделен одмор во возилото низ Европа

Забраната за спроведување на неделен одмор во кабината од возилото, која ја воведоа некои земји како што се Франција, Белгија веќе дигна многу бура, а новина е и дека во споменатитите земји, возачите се казнуваат дури и ако неделниот одмор го реализирале во возилото на територија на некоја друга земја, членка на Европската унија. Значи, доколку возачот одморил на територијата ...

Read More »

Повеќе детали за шоферот кој висеше цели два часа (ВИДЕО)

Вистинска холивудска драма се одвивала пред 2 дена на автопатот кај Јагодина (Србија) – пензионираниот пожарникар Миле Савиќ (69), со часови висеше во кабината на својот камион над реката Морава, кога ја проби заштитната ограда од мостот, за на крај да биде спасен од поранешните колеги и неговиот син, пожарникар. Миле Савиќ го возел својот камион кога околу 06:30 часот ...

Read More »

Германските градови добија дозвола да забрануваат дизел возила

Германските градови може да воведуваат забрана за дизел-возила, пресуди Сојузниот управен суд во Лајпциг. Сојузниот управен суд во Лајпциг решаваше по барањето за ревизија доставено од покраините Баден Виртемберг и Северна Рајна Вестфалија против пресудите на управните судови во Штутгарт и Диселдорф. Двата суда, по тужбата поднесена од страна на Организацијата за заштита на животната средина и потрошувачите од Германска ...

Read More »

Камион виси над реката Морава во Србија, шоферот заглавен во кабината – ВИДЕО

Снежното време и лизгавите коловози предизвикаа бизарна сообраќајка на автопатот Београд-Ниш. Камион утринава се излизгал на автопатот и ја пробил заштитната ограда на мостот кај селото Мијатовац во Јагодина. Како што соопштуваат српските медиуми кабината на камионот виси над реката Велика Морава, а во неа е заглавен возачот. На местото на несреќата се наоѓаат возила на Брза помош и противпожарни ...

Read More »

Онлајн петиција за признавање на македонска возачка дозвола во Германија

Отворете го линкот подолу и запишете ги потребните информации (Име и презиме, поштенски број и град, улица и бр. и Ваша e-mail адреса) https://www.openpetition.de/petition/online/initiative-fuer-anerkennung-der-in-mazedonien-ausgestellten-fuehrerscheine-seitens-der-bundesrepubli

Read More »

Товарните превози од Австрија ослободени од данок

Европскиот суд на правдата (ЕСП) пресуди дека Австрија мора да наплаќа ДДВ за транспортни услуги во трета земја кога компанијата за испраќање користи подизведувач кој испорачува стоки до крајниот потрошувач. Сепак, ЕСП дозволи транспортната услуга на трети страни да биде изземена ако превозникот испорача стоката директно до клиентот без користење на подизведувач. Австриската стопанска комора соопшти дека таквото толкување на ...

Read More »

Словенија воведува електронска наплата на патарината

Следната година во Словенија ќе започне електронската напалата на патарината за тешки возила, а тоа значи дека возачот ќе добие уште една „кутија“ на шофершајбната. Наплатата на патарината за лесни возила до 3.500 кг останува како и порано со вињетката. Во словенската мрежа на автопатиштата и брзи коловози, која изнесува 540 км, ќе бидат поставени 126 фиксни портали за електронска ...

Read More »

TimoCom ја интегрира својата новина TC Transport Order®

Софтверската фирма TimoCom ја прошири својата транспортна платформа за уште една нова функција! Со помош на TC Transport Order® за првпат повеќе од 120.000 корисници на TimoCom имаат можност да ги спроведуваат своите транспортни налози централно во платформата и со новата дигитална постапка де ги оптимизираат дневните деловни процеси. Отсега, TC Transport Order®им овозможува на корисниците целосно дигиталено спроведување на ...

Read More »

Scania е казнета со 880 милиони евра од Европската комисија

Европската комисија денеска го казни шведскиот производител на камиони, Scania, со 880 милиони евра, поради местење на цените. ЕК наведува дека Scania 14 години договарала цени со други произведувачи на камиони, а казната е и поради пренесување на трошоците за новите технологии за помали емисии штетни гасови на потрошувачите. Scania е единствена казнета, зашто другите производители од картелот, Iveco, Volvo/Renault, MAN, ...

Read More »