Лесни комерцијални возила

Iveco комерцијални возила на електричен погон

Редакцијата на kamioni.mk присуствуваше на презентацијата на новите е-возила на ИВЕКО во Торино Градот Торино е препознатлив по многу нешта: Бил престолнина на кралевството Италија, го има ФК Јувентус и ФК Торино, бил домаќин на зимските олимпуски игри во 2006 година, бил и сеуште е колевка на автомобилската индустрија во Италија, тука е роден ФИАТ и уште 80 други помали ...

Read More »

Mercedes-Benz Actros добитник на наградата “Камион на годината 2020”, доминација на Ford кај комерцијалните возила

Mercedes-Benz Actros ја освои наградата “International Truck of the Year 2020”, Ford Transit Custom Hybrids е “International Van of the Year 2020”, додека Ford Ranger е победник во  “International Pick-Up Award 2020”. Победниците се прогласени за време на “Solutrans” во Лион, Франција.   Во избор за “Камион на годината” или  “International Truck of the Year 2020” беа  Iveco S-Way, Mercedes-Benz Actros ...

Read More »

Нови електрични комерцијални возила на Renault

До крајот на оваа година ќе биде достапен Renault Kangoo Z.E Hydrogen, а во текот на 2020 година, на пазарот ќе биде понуден Renault Master Z.E. Hydrogen. Тестовите за ќелиите на гориво, кои служат како продолжувачи на опсегот, беа започнати од Renault Groupe уште во 2014 година, со партнерите Symbio и Michelin Groupe. Кон крајот на годинава ќе биде представен ...

Read More »

IVECO и DANUBETRUCK Бугарија ја зајакнаа услужната мрежа за брзо и ефикасно реагирање на потребите на клиентите

IVECO-DANUBETRUCK ги достави до сите авторизирани сервиси во Бугарија, новите опремени комбиња за максимизирање на работното време и минимизирање на времето на застој за обезбедување на услугата нон-стоп поддршка низ целата земја. На 19 април во просториите на Euromarket Automotive во Софија, за време на официјалната церемонија, IVECO и DANUBETRUCK предадоа осум нови IVECO Vans Vans до претставниците на овластените ...

Read More »

Легендата слави 70-ти роденден

Unimog веќе 70 години е синоним  за возило кое не ги познава границите. Додека другите само сакаат да ги преминат пречките, Unimog  веќе преминал од другата страна. Првото издание беше мало по мерка и по моторот, кој имаше само 25 КС. Денес тој е поголем, посилен и совршен. Од крајот на Втората светска војна, повеќето производствени погони во Германија беа ...

Read More »

Претставено новото Iveco Daily во Торино

Екипата на Kamioni.mk присуствуваше на светската премиера на новото Iveco Daily. Новиот Daily се базира на силното наследство на неговите претходници, а нејзината цел е да постигне уште поголема ефикасност и одржливост. Економичен и со ниска вкупна цена на сопственост, новата генерација на Daily е тука за да ја зголеми профитабилноста на бизнисот. Daily нуди целосен опсег на напредни системи ...

Read More »

IVECO потпиша договор со групацијата Casino за снабдување на 90 Daily Hi-Matic Blue Power NP

Долгогодишното искуство во технологијата за природен гас и способноста да се придонесе кон одржлива логистика овозможи IVECO да добие значајна нарачка. Groupe Casino направи нарачка на 90 IVECO Daily Hi-Matic Blue Power NP за време на изложбата SITL, избирајќи производител кој има долгогодишно искуство во технологијата на природен гас и неговата способност да придонесе за одржлива логистика. Во возилата, кои ...

Read More »

Zafira Life наместо Vivaro Life

Четвртата генерација Zafira, исто така, значи сосема нов модел кој е близнак на Citroën SpaceTourer и Peugeot Traveler, а истовремено ги заменува перформансите на Vivaro. Opel Zafira Life ќе биде понуден во три должини прилагодени на барањата на клиентите: мал (S) од 4.60 m, средна (M) од 4.95 m и голема (L) должина од 5.30 m – од кои секоја ...

Read More »

Нов Iveco Daily 4×4

Од 1984 година, Iveco го нуди својот Daily со погон на сите тркала, а најновата верзија на Daily 4×4 е претставена на IAA во Хановер. Новина е тоа што сега, покрај 3.5 и 5.5 тонски верзии сега се нуди и 7-тонска верзија на максималната дозволена маса (4.300 kg носивост), како варијанта со фургон, односно комбе. Исто така се нудат нови ...

Read More »

Citroën Berlingo, Peugeot Partner и Opel Combo ја освоија наградата “Меѓународно комбе на годината 2019”

Тројката на ПСА ја доби наградата “Меѓународно комбе на годината 2019” односно возило на годината кое може да се испорача, што им е доделена од меѓународно жири составено од 25 члена. Citroën Berlingo и Peugeot Partner основаа компактна класа на испорачани возила уште во 1996 година, а во третата генерација се приклучија и Opel Combo. Новата генерација креирана на модуларен ...

Read More »