Приколки и специјални возила

Krone го презеде Knapen

Krone, еден од водечките европски производители на приколки, го презеде Knapen Trailers, холандски производител специјализиран за производство на приколки со подвижен под. Од 24-ти јуни, Групацијата Krone Commercial Vehicle поседува 100% од акциите на Knapen Group преку нејзината ќерка, Knapen Trailers BV. Knapen е водечки европски производител на приколки со подвижен под, со кој Krone добива значително проширување на својата ...

Read More »

Schmitz ги враќа контејнерските шасии

Откако пред 10 години престанаа со производството на контејнерски шасии, Schmitz Cargobull сега повторно ги враќа во својот асортиман. Побарувачката за шасија на контејнери во Европа драстично се намали за време на економската и финансиската криза од 2008/2009 година, така што целокупните производствени капацитети одеднаш станаа преголеми и непобитни. Schmitz Cargobull тогаш го прекина производството на контејнерските шасии, но побарувачката ...

Read More »

Убав јубилеј – Schmitz Cargobull му ги испорача на TIP Trailer Service 20.000-тата и 20.001-та полуприколка

TIP Trailer Service и Schmitz Cargobull го зајакнуваат своето долгогодишно партнерство. Нарачките од еден голем клиент имаат тенденција да бидат големи и редовни. Јорг Ирсфелд, раководителот на Меѓународниот менаџмент за големи клиенти на Schmitz Cargobull и Алвин Лурвер, меѓународен директор за големи клиенти Schmitz Cargobull, ги предадоа 20.000-тата и 20.000 и првата  полуприколка на TIP Trailer Service. Истите беа примени ...

Read More »

ТРАНСФОРМЕРС ја намалува потрошувачката за 25 проценти

Schmitz Cargobull кој го предводи проектот ТРАНСФОРМЕРС има за цел да допринесе во намалувањето на CO2 емисиите за 25% по тонски километар на коловозот при превоз на стока. Проектот се базира на три реално возможни адаптации на денешните полуприколки: Со аеродинамична оптимализација, со хибридизација и со прилагодување на капацитетот за товарење во согласност со товарот. Хибридизацијата ја вклучува регенерацијата на ...

Read More »

Двојна победа за Schmitz Cargobull во категоријата Image Awards “Best Brand”

  Schmitz Cargobull ја доби наградата за најдобар бренд во категоријата приколки, награди ETM-Verlag Image Awards. Компанијата за прв пат е рангирана на врвот во двете категории Plane/Curtainsider Trailer and Box/Refrigerated Body Trailer. Повеќе од 9.600 читатели на FERNFAHRER, lastauto omnibus и trans aktuell trade publications, гласаа за доделување на реномираната награда Image award from publisher ETM-Verlag. Натпреварот беше надгледуван ...

Read More »

Kassbohrer го претстави новиот K.SCL X+

Германскиот производител Kässbohrer ја проширува палетата со нова полуприколка со трилатерална детекција – K.SCL X +. Децениското искуство на Kässbohrer во производство на широк спектар на приколки, е основа за создавањето на новата полуприколка, што треба да одговори на потребите на клиентите на компанијата. На прво место е намалување на трошоците и вкупната цена за поседување, што инженерите на Kässbohrer ...

Read More »

Рачна количка за полуприколки (ВИДЕО)

Холандската компанија Verhagen Leiden BV, специјализирана за производство на електрични возила разработи специјална количка за преместување на товарни полуприколки. V-move Trailer Mover XXL има носивост до 20 тони. Трансприцепната рачна количка може да се користи како замена на влекачите кои се користат на големите терминали за полуприколки. Таа е управувано од мотор со моќност 4 kWh, придвижуван од 36-волтна 245-Ампер ...

Read More »

Schmitz Cargobull обезбедува уште една голема нарачка за приколки од DSV

Спогодбата со компанијата за глобален транспорт и логистика DSV од Данска е обновена и опфаќа дополнителни 3.000 железничко-транспортни странични церади. Првиот од следните 3.000 нови Schmitz Cargobull S.CS curtainsider полуприколки, беше предаден на Sоren Lund (Директор за опрема) и Flemming Steiness(заменик менаџер за опрема) од DSV Road Holding NVво понеделник, 6 февруари 2017 година. При нивната посета на фабриката за ...

Read More »

Schmitz Cargobull сега и во Јужна Африка

Schmitz Cargobull добива 33 проценти од акциите на производителот на приколката GRW Холдинг. Schmitz Cargobull европскиот лидер во областа на приколките, завзема 33 проценти од акциите на јужноафриканската градежна компанија GRW Холдинг, водечки производител на танкер и приколки во Јужна Африка. “Како дел од нашата натамошна диверзификација во рамките на  Африканскиот континент, Јужна Африка нуди многу интересен пазар за нас. ...

Read More »

Schmitz Cargobull освои награда за приколка на годината 2017 во Русија

Одличната приколка S.КО. Сomplete со транспортна ладилна машина на Schmitz Cargobull, комплетната услуга, телематиката на приколката како и финансирањето го убеди руското стручно жири со иновативни технички решенија кои значително ја зголемуваат ефикасноста на транспортот. Претседателот на жирито, Александар Солнцев, му ја врачи наградата  на Андреас Шмиц, претседател на Управниот одбор на Schmitz Cargobull AG, на официјалната презентација  која се ...

Read More »