Author Archives: Miki Sazdovski

Iveco Daily со нова награда: “Daily Tourys” е добитник на “Меѓународен Минибус за 2017”

IvecoDaily додаде уште еден трофеј  во својата богата колекција од награди – со наслов “Меѓународен  Минибус  за “Daily Tourys”  за 2017 година. Истата  беше доделена од страна на стручното меѓународно  жири за автобуси, минибуси , составено  од новинари, претставници на 18 големи списанија од Европа посветени на  сообраќајот. Ова е најновата награда од  долгата серија  награди добиени од  страна на ...

Read More »

Новиот автобус на Setra 531 DT (Видео)

Setra ја претстави новата генерација на туристичкиот автобус на спрат кој ја носи ознаката 531 DT, на кој, покрај новиот изглед акцентот е ставен на неговата искористеност и безбедност. Новата Setra 531 DT носи потполно нов дизајн на што се должи 30 проценти подобра аеродинамика која пак во комбинација со останатите унапредени производи резултира со 8 насто намалена потрошувачка. Безбедносните ...

Read More »

Scania во рекордна испорака на хибридни возила во Норвешка

Scania ќе испорача 140 автобуси за јавен превоз во Кристиансанд, југозападно од главниот град на Норвешка, Осло. Испораката вклучува Scania Fleet Care, услуга во која Scania презема целосна одговорност за поправка и одржување на возниот парк. Сите автобуси можат да работат на биодизел, а 70 од нив имаат хибридна технологија, што ја прави најголемата испорака на хибридни возила на Scania ...

Read More »

Mercedes-Benz Daylight+

Mercedes-Benz преку програмата “Daylight+” спроведе детално истражување за влијанието на недостатокот на дневна светлина за возачите и начини како да го надоместат. Променитеод ден во ноќ, односно светлина и темнина, управуваат со ритамот на живот на земјата, и покрај тоа што сите светлината ја прифаќаат “здраво за готово”, важноста ја забележуваат само кога ја нема. Проблемите предизвикани од недостаток на ...

Read More »

Stralis X-WAY – нов off road камион на IVECO

На 2-ри јуни, во фабриката IVECO во Мадрид беше  доделен златен медал на светска класа за  производство. Церемонијата на доделувањето на наградата се одржа во присуство на Серхио  Мархионе , претседател на CNH Industrial, Ричард Тобин, главен извршен директор на CNH Industrial и одборот на директори на CNH. Овој важен настан, обезбеди можност да се погледне во  едно  сосема ново ...

Read More »

Новата V8 – генерација на Scania

„Scania„ продолжува со најновата генерација на V8 моторите , со  новите  стандарди на Еуро 6 за ефикасност на горивото. „SCR-only„  и другите  технологии  зад  кои стои голем   напредок Робусна  V8 Моќност:   Разумноста    и економичноста  зборува ат за многубројните примени . Scania воведува нова генерација на V8 мотори за Еуро 6 стандардот, кој поставува нови стандарди во потрошувачката на гориво. Новите ...

Read More »

Volvo Trucks – Автоматска контрола за повисоки приноси (ВИДЕО)

Volvo го претстави камионот за превоз на шеќерна трска со автоматско управување, со што се намалува оштетувањето на младите билки, а се зголемува приносот. Најголемиот производител  во светот на шеќерната трска е Бразил, а со досегашниот начин на жетвата се губеа околу 4%, односно 10 тони трска по хектар на годишно ниво, бидејќи камионот ги газеше младите билки кои треба ...

Read More »

Volvo го претстави потполно новиот VNL во Америка

Новиот модел има нов изглед, нова внатрешност и значително унапредена аеродинамика, која со остантите подобрувања, овозмува намалување на потрошувачката за  7,5%. Во Америка, Volvo продолжува со обновување на понудата, па така по моделот VNR, наменет за регионален превоз, претставена и самоувереноста, односно модел VNL. Овој модел за првпат е претставен во 1996 година, кога се поставени стандардите во својата класа, ...

Read More »

IVECO Stralis NP се вози низ Европа од Лисабон до Санкт Петербург

IVECO  во технологиите за природен гас  и за транспортната индустрија, учествуваше  на минатогодишниот митинг  “Blue Corridor-2017: Iberia-Baltia”  со Stralis NP, првиот камион за природен гас специјално дизајниран за операции на долги релации кои можат да работат на компримиран или течен природен гас. Со своето учество, брендот има за цел да го поддржи развојот на природниот гас, кој го смета за ...

Read More »