Author Archives: Miki Sazdovski

Iveco комерцијални возила на електричен погон

Редакцијата на kamioni.mk присуствуваше на презентацијата на новите е-возила на ИВЕКО во Торино Градот Торино е препознатлив по многу нешта: Бил престолнина на кралевството Италија, го има ФК Јувентус и ФК Торино, бил домаќин на зимските олимпуски игри во 2006 година, бил и сеуште е колевка на автомобилската индустрија во Италија, тука е роден ФИАТ и уште 80 други помали ...

Read More »

IVECO и Gruber Logistics го претставуваат IVECO S-WAY LNG за транспорт на абнормални товари до 50 тони

Како дел од нивниот договор за партнерство за одржливост, IVECO и Gruber Logistics го претставуваат првото алтернативно транспортно возило на гориво за ненормални товари до 50 тони, IVECO S-WAY LNG, кое испорачува оперативни и еколошка ефикасност. Употреба на алтернативни решенија за транспорт на гориво за транспорт на абнормални товари е важна пресвртница на патот кон постигнување на декарбонизација на секторот.     ...

Read More »

Нова единствена безбедносна карактеристика за електричните камиони на Volvo

Volvo Trucks патентираше и воведе Active Grip Control – нова безбедносна карактеристика за електрични камиони. Новиот систем значително ја подобрува стабилноста, забрзувањето и сопирањето на лизгави површини. Благодарение на брзата реакција на електромоторот, силата што се создава помеѓу тркалата и подлогата може да се контролира за многу кратко време со цел проактивно да се спречи пребрзо или пребавно вртење на ...

Read More »

EDISON и IVECO со меморандум за одржлив транспорт

Двете компании работат заедно за да го забрзаат развојот на тешкиот транспорт со ниски влијанија преку употреба на течен природен гас (LNG). Едисон и IVECO објавија дека потпишале Меморандум за разбирање за да се забрза развојот на одржливата мобилност и да се промовира понатамошната употреба на течен природен гас (LNG) во секторот за патен транспорт во Италија. Договорот се заснова ...

Read More »

IVECO го отвори првиот логистички центар OK TRUCKS во Југоисточна Европа

OK Trucks е бренд на IVECO, воведен во 2015 година и посветен на продажба и ре-маркетинг на сертифицирани половни возила, нуди широк спектар на безбедни, сигурни, гарантирани од комерцијалните возила IVECO и зависи од потребите на клиентите што ги нудат на Европа -широчна гаранција, услуги за поврзување, помош и поправка на пат во случај на дефект, како и решенија за ...

Read More »

Volvo Trucks организира On line настан за да се забрза транзицијата кон електричните камиони

Volvo Trucks има решение за забрзување на трансформацијата на транзицијата кон електричен транспорт. Целта е да се инспирираат транспортните компании како да ги направат првите важни чекори кон електромобилноста. Глобалниот Online настан не само што ќе одговори на вообичаени прашања, туку исто така ќе нагласи важни деловни аспекти на електромобилноста. „Со оваа иницијатива, сакаме да ги охрабриме клиентите и превозниците ...

Read More »

Кон чисто нулта емисија

„Кон чисто нулта емисија“: IVECO и SHELL повикуваат на акција за енергетска транзиција во меѓу-индустриска панел дискусија. Во дигитален настан што се пренесуваше во живо на каналот IVECO LIVE, IVECO и Shell поканија експерти и лидери од Делоит, Меѓународната унија за транспорт на патишта (ИРУ) и ФТИ Консалтинг да им се придружат во дебата за најдобриот пат за декарбонизирање на ...

Read More »

Intouro со нови безбедносни системи

Mercedes-Benz ги претстави првите фотографии од новиот модел на линија Intouro кој доаѓа со системот за итно сопирање Active Brake Assist 5 и системот Sideguard Assist кој детектира пешаци, велосипедисти како и препреки што може да се најдат на рутата на автобусот при вртење. Новиот Intouro е автобус од прва линија опремен со Active Brake Assist 5 (или ABA 5) ...

Read More »

CNH Industrial и Nikola ко-спонзори на настанот „Декарбонизација на тешкиот транспорт и улогата на водородот“

CNH Industrial N.V. и Nikola Corporation (NASDAQ: NKLA) го ко-спонзорираа настанот „Декарбонизацијата на тешкиот транспорт и улогата на водородот“ што го организираше Politico. Настанот, кој се одржа истовремено во Лондон и Феникс  на 1 октомври 2020 година обедини високи креатори на политики на ЕУ, индустриски експерти и претставници од меѓувладини организации за да разговараат за најдобриот начин за декарбонизација на ...

Read More »

Daimler ги претстави водородниот камион со автономија од 1.000 км и електричниот Actros со досег од 500 км

Daimler Камиони минатата недела имаше светска премиера на концепт камион на водороден погон, со што ја презентираше и својата технолошка стратегија за електрификација на возилата, со крајна цел заштита на животната средина. Центар на вниманието на настанот беше претставувањето на технологијата на основа на водород, кој треба да ги придвижува камионите наменети за долги релации. Концептот именуван како Mercedes-Benz GenH2, има автономија на ...

Read More »