Author Archives: Miki Sazdovski

Schmitz Cargobull освои награда за приколка на годината 2017 во Русија

Одличната приколка S.КО. Сomplete со транспортна ладилна машина на Schmitz Cargobull, комплетната услуга, телематиката на приколката како и финансирањето го убеди руското стручно жири со иновативни технички решенија кои значително ја зголемуваат ефикасноста на транспортот. Претседателот на жирито, Александар Солнцев, му ја врачи наградата  на Андреас Шмиц, претседател на Управниот одбор на Schmitz Cargobull AG, на официјалната презентација  која се ...

Read More »

Нов Iveco Daily Euro 6

Iveco го искористи воведувањето на моторот Euro 6 во Daily и за помали промени во изгледот, односно за дополнително дотерување на внатрешноста. Daily и понатаму ќе се нуди во изведби од 3,3 и 7,2 тони, а освен фургонот и шасијата во понудата е и минибусот, т.е. и електричната и 4х4 изведбата. Во понудата се два Euro 6 мотори, 2,3 литарски ...

Read More »

Mercedes-Benz Sprinter – повеќе сила и повеќе тежина

Mercedes-Benz ја претстави новата изведба на Sprinter со вкупна маса од 5,5 тони со што обезбеди и дополнителни 450 kg корисна носивост. Со воведувањето на новата изведба со вкупна маса од 5,5 тони корисна носивост Sprinter се протега од 2,95 2,95 до 3,41 тони. Освен зголемувањето на вкупната маса и носивоста, претставени се и нови Еуро 6 мотори. Четирицилиндричните мотори ...

Read More »

Iveco Daily Hi-Matic e Top Van на 2016

Наградата ја доделува Transport News, најголемото списание во Шкотска за патен транспорт и сообраќај. Претседателот на брендот Iveco Пјер Ланјот доби наградата за време на специјализираниот саем за комерцијални автомобили во Бирмингем, Велика Британија. Новиот Daily што беше награден за меѓународно комбе на годината 2015, доби признание и од друго британско издание – Trade Van Driver, како најдобар автомобил во ...

Read More »

Новиот Volkswagen Crafter – направен до последен детал

Новиот Crafter ќе ги опфаќа тежинските категории од 3,5 до 5,5 тони, а во понуда ќе бидат вообичаените модели, фургон со единечна и двојна кабина, шасија со единечна и двојна кабина и комбе. На рапсолагање ќе бидат мотори со моќност од 75, 103, 120 i 130 kW, a во Volkswagen очекуваат да биде најрпдавана верзија на моторот со 103 kW ...

Read More »

Mercedes-Benz го претстави футуристичкиот Vision Van

Mercedes-Benz Vans ја демонстрира својата визија за комбиња на блиска иднина. Тоа се случи на крајот на посебно организираниот настан од германскиот производител Van Innovation Campus во Messe Stuttgart. Тогаш пропратено со многу дигитални ефекти, светла и звуци на сцената излезе концептуалниот Vision Van – футуристички, уникатен и невиден досега. А Фолкер Морнинвег, директорот на Mercedes-Benz Vans вели дека многу ...

Read More »

Tројна победа на Iveco Daily во Германија

Награден како “Најдобар увозен превозник” и “Најдобар увозен миди – и минибус”. Во категориите до 3,5 тони и погоре, со дизел или во  електрична верзија, како превозник или како минибус: Daily е секогаш понапред од конкуренцијата. Ова беше потврдено од страна на повеќе од 11.000 германски  читатели  од најзначајните специјализирани списанија во земјата. Iveco Daily продолжува да собира награди низ ...

Read More »

Се создаде најголемата флота од електрични автобуси во Европа

Шведско-швајцарската корпорација ABB со седиште во Цирих, Швајцарија, доби нарачка за уште 12 системи за полнење од компанијата Volvo Buses, со што ќе се создаде најголемата флота од електрични автобуси и системи за полнење во Европа. Проектот опфаќа инсталација на вкупно 15 ABB полначи до 2018 година во Белгија за напојување на 101 електрично-хибриден автобус на Volvo. Во јануари годинава ...

Read More »

Scania испорачува 160 автобуси на гас за Мадрид

Како дел од комплетната програма за обновување на автобуси за шпанскиот главен град Мадрид, Scania ќе испорача 160 градски автобуси на гас.Општинската превоза компанија, ЕМТ Мадрид, ќе ја прими испораката на 80 нови автобуси оваа година,а на возниот парк ќе додаде уште 80 автобуси во 2018 година. Оваа нарачка е како додаток на 46. автобуси на гас од Scania испорачани ...

Read More »

Iveco Daily со нова награда: “Daily Tourys” е добитник на “Меѓународен Минибус за 2017”

IvecoDaily додаде уште еден трофеј  во својата богата колекција од награди – со наслов “Меѓународен  Минибус  за “Daily Tourys”  за 2017 година. Истата  беше доделена од страна на стручното меѓународно  жири за автобуси, минибуси , составено  од новинари, претставници на 18 големи списанија од Европа посветени на  сообраќајот. Ова е најновата награда од  долгата серија  награди добиени од  страна на ...

Read More »