Author Archives: Miki Sazdovski

Kassbohrer го претстави новиот K.SCL X+

Германскиот производител Kässbohrer ја проширува палетата со нова полуприколка со трилатерална детекција – K.SCL X +. Децениското искуство на Kässbohrer во производство на широк спектар на приколки, е основа за создавањето на новата полуприколка, што треба да одговори на потребите на клиентите на компанијата. На прво место е намалување на трошоците и вкупната цена за поседување, што инженерите на Kässbohrer ...

Read More »

Рачна количка за полуприколки (ВИДЕО)

Холандската компанија Verhagen Leiden BV, специјализирана за производство на електрични возила разработи специјална количка за преместување на товарни полуприколки. V-move Trailer Mover XXL има носивост до 20 тони. Трансприцепната рачна количка може да се користи како замена на влекачите кои се користат на големите терминали за полуприколки. Таа е управувано од мотор со моќност 4 kWh, придвижуван од 36-волтна 245-Ампер ...

Read More »

Schmitz Cargobull обезбедува уште една голема нарачка за приколки од DSV

Спогодбата со компанијата за глобален транспорт и логистика DSV од Данска е обновена и опфаќа дополнителни 3.000 железничко-транспортни странични церади. Првиот од следните 3.000 нови Schmitz Cargobull S.CS curtainsider полуприколки, беше предаден на Sоren Lund (Директор за опрема) и Flemming Steiness(заменик менаџер за опрема) од DSV Road Holding NVво понеделник, 6 февруари 2017 година. При нивната посета на фабриката за ...

Read More »

Schmitz Cargobull сега и во Јужна Африка

Schmitz Cargobull добива 33 проценти од акциите на производителот на приколката GRW Холдинг. Schmitz Cargobull европскиот лидер во областа на приколките, завзема 33 проценти од акциите на јужноафриканската градежна компанија GRW Холдинг, водечки производител на танкер и приколки во Јужна Африка. “Како дел од нашата натамошна диверзификација во рамките на  Африканскиот континент, Јужна Африка нуди многу интересен пазар за нас. ...

Read More »

Schmitz Cargobull освои награда за приколка на годината 2017 во Русија

Одличната приколка S.КО. Сomplete со транспортна ладилна машина на Schmitz Cargobull, комплетната услуга, телематиката на приколката како и финансирањето го убеди руското стручно жири со иновативни технички решенија кои значително ја зголемуваат ефикасноста на транспортот. Претседателот на жирито, Александар Солнцев, му ја врачи наградата  на Андреас Шмиц, претседател на Управниот одбор на Schmitz Cargobull AG, на официјалната презентација  која се ...

Read More »

Нов Iveco Daily Euro 6

Iveco го искористи воведувањето на моторот Euro 6 во Daily и за помали промени во изгледот, односно за дополнително дотерување на внатрешноста. Daily и понатаму ќе се нуди во изведби од 3,3 и 7,2 тони, а освен фургонот и шасијата во понудата е и минибусот, т.е. и електричната и 4х4 изведбата. Во понудата се два Euro 6 мотори, 2,3 литарски ...

Read More »

Mercedes-Benz Sprinter – повеќе сила и повеќе тежина

Mercedes-Benz ја претстави новата изведба на Sprinter со вкупна маса од 5,5 тони со што обезбеди и дополнителни 450 kg корисна носивост. Со воведувањето на новата изведба со вкупна маса од 5,5 тони корисна носивост Sprinter се протега од 2,95 2,95 до 3,41 тони. Освен зголемувањето на вкупната маса и носивоста, претставени се и нови Еуро 6 мотори. Четирицилиндричните мотори ...

Read More »

Iveco Daily Hi-Matic e Top Van на 2016

Наградата ја доделува Transport News, најголемото списание во Шкотска за патен транспорт и сообраќај. Претседателот на брендот Iveco Пјер Ланјот доби наградата за време на специјализираниот саем за комерцијални автомобили во Бирмингем, Велика Британија. Новиот Daily што беше награден за меѓународно комбе на годината 2015, доби признание и од друго британско издание – Trade Van Driver, како најдобар автомобил во ...

Read More »

Новиот Volkswagen Crafter – направен до последен детал

Новиот Crafter ќе ги опфаќа тежинските категории од 3,5 до 5,5 тони, а во понуда ќе бидат вообичаените модели, фургон со единечна и двојна кабина, шасија со единечна и двојна кабина и комбе. На рапсолагање ќе бидат мотори со моќност од 75, 103, 120 i 130 kW, a во Volkswagen очекуваат да биде најрпдавана верзија на моторот со 103 kW ...

Read More »

Mercedes-Benz го претстави футуристичкиот Vision Van

Mercedes-Benz Vans ја демонстрира својата визија за комбиња на блиска иднина. Тоа се случи на крајот на посебно организираниот настан од германскиот производител Van Innovation Campus во Messe Stuttgart. Тогаш пропратено со многу дигитални ефекти, светла и звуци на сцената излезе концептуалниот Vision Van – футуристички, уникатен и невиден досега. А Фолкер Морнинвег, директорот на Mercedes-Benz Vans вели дека многу ...

Read More »