Лесни комерцијални возила

500.000 Т6 од Хановер

Volkswagen го означи производството на 500.000тиот модел T6 во фабриката во Хановер. T6 е најважниот модел во комерцијалните возила на Volkswagen и се произведува во три смени во фабриките во Хановер и Познан во Полска. Во изминатата година беа произведени вкупно 208.427 Т6 возила и тоа 175.290 во Хановер и 33.137 во Познан,  што е најмногу од кога воопшто се ...

Read More »

Новиот Спринтер доби преден погон

Покрај новиот надворешен изглед и новата кабина, третата генерација на Спринтер доби и ново решение со преден погон, а најголемиот акцент е ставен на поврзувањето и мултимедијални решенија. Вкупно се нудат 1.700 различни конфигурации на изведби, на погони и големини. Од 1995 година продадени се повеќе од 3,4 милиони Спринтери, а минатата година (како последна во која имаше полно производство) ...

Read More »

Нов Iveco Daily Euro 6

Iveco го искористи воведувањето на моторот Euro 6 во Daily и за помали промени во изгледот, односно за дополнително дотерување на внатрешноста. Daily и понатаму ќе се нуди во изведби од 3,3 и 7,2 тони, а освен фургонот и шасијата во понудата е и минибусот, т.е. и електричната и 4х4 изведбата. Во понудата се два Euro 6 мотори, 2,3 литарски ...

Read More »

Mercedes-Benz Sprinter – повеќе сила и повеќе тежина

Mercedes-Benz ја претстави новата изведба на Sprinter со вкупна маса од 5,5 тони со што обезбеди и дополнителни 450 kg корисна носивост. Со воведувањето на новата изведба со вкупна маса од 5,5 тони корисна носивост Sprinter се протега од 2,95 2,95 до 3,41 тони. Освен зголемувањето на вкупната маса и носивоста, претставени се и нови Еуро 6 мотори. Четирицилиндричните мотори ...

Read More »

Iveco Daily Hi-Matic e Top Van на 2016

Наградата ја доделува Transport News, најголемото списание во Шкотска за патен транспорт и сообраќај. Претседателот на брендот Iveco Пјер Ланјот доби наградата за време на специјализираниот саем за комерцијални автомобили во Бирмингем, Велика Британија. Новиот Daily што беше награден за меѓународно комбе на годината 2015, доби признание и од друго британско издание – Trade Van Driver, како најдобар автомобил во ...

Read More »

Новиот Volkswagen Crafter – направен до последен детал

Новиот Crafter ќе ги опфаќа тежинските категории од 3,5 до 5,5 тони, а во понуда ќе бидат вообичаените модели, фургон со единечна и двојна кабина, шасија со единечна и двојна кабина и комбе. На рапсолагање ќе бидат мотори со моќност од 75, 103, 120 i 130 kW, a во Volkswagen очекуваат да биде најрпдавана верзија на моторот со 103 kW ...

Read More »

Mercedes-Benz го претстави футуристичкиот Vision Van

Mercedes-Benz Vans ја демонстрира својата визија за комбиња на блиска иднина. Тоа се случи на крајот на посебно организираниот настан од германскиот производител Van Innovation Campus во Messe Stuttgart. Тогаш пропратено со многу дигитални ефекти, светла и звуци на сцената излезе концептуалниот Vision Van – футуристички, уникатен и невиден досега. А Фолкер Морнинвег, директорот на Mercedes-Benz Vans вели дека многу ...

Read More »

Tројна победа на Iveco Daily во Германија

Награден како “Најдобар увозен превозник” и “Најдобар увозен миди – и минибус”. Во категориите до 3,5 тони и погоре, со дизел или во  електрична верзија, како превозник или како минибус: Daily е секогаш понапред од конкуренцијата. Ова беше потврдено од страна на повеќе од 11.000 германски  читатели  од најзначајните специјализирани списанија во земјата. Iveco Daily продолжува да собира награди низ ...

Read More »