Транспорт и логистика

Укината забраната за камиони на Плетвар, останува на Стража и Пресека

Од 10.50 часот се укинува забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Плетвар, соопшти ЈП Македонија пат.  Забраната  беше воведена утрово во осум часот од превентивни причини поради обилни врнежи од снег. Поради снегот забрана за сообраќај на камиони има на магистралниот пат Охрид – Гостивар на планинските превои Стража и Пресека, како и на магистралниот пат ...

Read More »

Германија воведува патарини

Германската влада на својата денешна седница донесе одлука за воведување на патарини на германските автопати, со кои ќе се прибираат средства за одржување на меѓународни и регионални патишта. Најновата одлука на владата во Берлин е донесена откако Германија го надмина спорот со Европската Комисија која се закани со тужба поради дискриминација на странските возила кои што ќе мора да плаќаат ...

Read More »

Вињетките во Романија поскапеа

Од 20 јануари 2017 година вињетките во Романија се со променети цени. Девизниот курс важечки за сертификати, издадени во јануари 2017 година е: 1 евро = 4,5402 романски леи. За добивање на цените во леи помножете ги сумите во евра, подолу во табелата и наведениот курс и заокружете на втора децимала.   Цена на вињетките во евра Категорија на ПС ...

Read More »

Времен режим на сообраќај за камиони во летниот период

Од 1 јули на државните патишта во Македонија се воведува летен времен режим на сообраќај со кој се забранува движење на тешки товарни возила со вкупна маса над 15 тони, за време на деновите од викендот и за денови при екстремно високи температури, соопшти денеска Автомото сојузот на Македонија (АМСМ). Ограничувањето, што ќе трае до 31 август, во петок ќе ...

Read More »