Транспорт и логистика

Забрана за камиони на Пресека

Забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Пресека е воведена во 19.40 часот, соопшти ЈП Македонија пат. Претходно од ЈП Македонија пат информираа дека сообраќајот на патиштата се одвива тековно по наместа влажни коловози и дека се уште има забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Read More »

На неколку места забрани на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од кашест снег, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Забрани за тешки товарни возила изутрина од 07:15 часот е воведена на патот Дебар – Струга, а се уште трааат забраните и на патиштата крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку Стража, Струга – граничен ...

Read More »

АМСМ: Отежнат сообраќајот, снегот ќе продолжи да паѓа

Снежните врнежи низ цела држава го отежнаа и забавија патниот сообраќај, кој се одвива по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, и со забрани и ограничувања за тешки товарни возила на планинските превои и дел од патиштата.  Поради појава на магла видливоста е намалена од 15 до 20 метри на Попова Шапка. Снегот засега не предизвикува проблеми во авиосообраќајот ...

Read More »

Забрана за камиони на патот Гостивар-Дебар преку Маврово

Воведена е забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Дебар преку Маврово поради врнежите од снег. Авто мото сојузот на Македонија информира дека врнежи од снег има и во Тетово, Маврово, Попова Шапка, Битола, Прилеп, Охрид, Струга, Ресен, Кичево, Македонски Брод, Железнец, Крушево и на планинските премини Буково, Ѓавато и Пресека. Намалена видливост од 10 до 15 ...

Read More »

Слаб снег на планинските патишта

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, а врнежи од слаб снег има на Попова Шапка, Стража, Маврово, Крушево, Буково, Ѓавато, Плетвар и Пресека, информира АМСМ. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само ...

Read More »

Сообраќајот на патиштата по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Врнежи од снег со среден интензитет има на планинскиот превој Стража и на Попова Шапка, а со послаб интензитет во Маврово и на планинските превои Ѓавато и Пресека. Од ЈП Македонија пат соопштија дека во Крушево има врнежи од дожд и снег, но тие не претставуваат пречка за одвивање на сообраќајот. ...

Read More »

Поради лавина на патот, затворен патниот правец Маврово-Дебар

Поради лавина на патот, сообраќајот на патниот правец Маврово – Дебар целосно е во прекин, информира АМСМ. Според најновите информации, забрана за патнички возила е воведена на планинскиот премин Ѓавато. Забраната за тешки товарни возила и автобуси уште е на сила на патниот правец Тетово – Попова Шапка. Забрана за тешки товарни возила има и на патните правци Струга – ...

Read More »

Иднината му припаѓа на автономното спроведување на транспорти

Гунар Гбурек од TimoCom објаснува какво влијание автономното управување ќе има врз спроведувањето на транспортите во иднината Камиони кои самите се управуваат, е само почетокот. Иднината му припаѓа на автономното спроведување на транспорти, вели Гунар Гбурек. Портпаролот на најголемата транспортна платформа во Европа дава мал опис на дигиталната иднина на логистиката. Иновативните технологии не успеваат поради аналогната администрација Колони со ...

Read More »

Поради лошото време забранет влез за камиони и автобуси во Грција

Сообраќајот на сите патни правци низ државата се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот. Поради ниски температури наместа е можна појава на голомразица. Забрана за движење на тешки товарни возила има на планинскиот премин Пресека, како и на патниот правец Маврово – Дебар, каде за останатите возила задолжително е користење на зимската опрема. ...

Read More »

Забрана за камиони на Плетвар, Стража, Пресека

Од 08 часот е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Плетвар од превентивни причини, информира АМСМ. Oд 08:10 часот на магистралниот пат Охрид – Гостивар на планинските  превои Стража и Пресека  воведена е забрана за камиони, поради обилни врнежи на снег. Од 08:20 часот пак, на магистралниот  пат Гостивар -Дебар поточно од Мавровска раскрсница кон Дебар, ...

Read More »