Транспорт и логистика

Поскапува возењето во Германија

Од 1.1.2019 година на сите државни патишта ќе започне наплата за патарина по повисока цена. Ова најава за покачување на патарината за сите возила со над 7,5 тони  доаѓа по завршување на активностите околу проширувањата на коловозите. Новиот министер во сојузната влада Andreas Scheuer (CSU) најави дека до 2025 година ќе се приберат дополнителни 2,5 милијарди евра само од приходите ...

Read More »

Во Србија почнува мерењето на просечната брзина на автопатите

Во Србија од утре почнува мерењето на просечната брзина на возење на сите делници од автопатот, а сообраќајната полицијата ќе почне со казнување на сите оние, кои дури и за 1 километар, ќе ги надминат дозволените 120км на час. Камерите на “Патишта на Србија” се инсталирани на сите локации утрврдени за таа намена, а брзината ќе се мери врз основа ...

Read More »

Понудете утоварен простор за да избегнете празни релации

За да имате оптималнoто искористување на Вашите камиони, TimoCom за Вас на транспортната платформа подготви преглед со понуди на утовари и преглед со возила. Како налогоземач тука можете да поставите информации за видот на возилото, волуменот/тежината, датумот, почетната и крајната дестинација на возилото. Со тоа избегнувате празни возења и непотребни трошоци. Од страна на TimoCom проверените налогодавачи имаат можност со ...

Read More »

Од денес до четврток, друг режим на сообраќај во Скопје

Поради претстојниот Дигитален самит на земјите од Западен Балкан, што на 18-ти и 19 април ќе се одржува во Скопје во хотелот „Александар Палас“ и во ВИП Арена „Борис Трајковски“, денеска од 15 часот и во следните два дена, односно до 15 часот и 30 минути на 19 април, СВР Скопје ќе воспостави посебен сообраќаен режим за сообраќајниците околу овие ...

Read More »

Mont Blanc поскапува за Euro 3 камионите

Од 1 април, за 5% поскапува преминот низ тунелот Mont Blanc  за камионите со Еуро 3 мотори. Дирекцијата на претпријатието која управува со тунелот Mont Blanc најави дека поради заштита на чистиот воздух на територијата во долината Аоста во Италија, односно по долината на Арве во Франција, од 1 април ќе го поскапи преминот низ тунелот за Еуро 3 камионите ...

Read More »

Во Германија недостасуваат 30.000 паркинг места за камиони

100-те паркинг места кои  се градат на одморалиштата во Münsterland-Ost i Münsterland-West на автопатот A1, само се капка во морето во рамките на хроничниот недостаток од просторот за паркирање на камиони. Ако изградбата продолжи да тече со вака утврдена динамика, во Германија дури за 20 години може да има доволно паркинг места за камиони и да се каже дека актуелните ...

Read More »

Забрана за камиони на Пресека

Забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Пресека е воведена во 19.40 часот, соопшти ЈП Македонија пат. Претходно од ЈП Македонија пат информираа дека сообраќајот на патиштата се одвива тековно по наместа влажни коловози и дека се уште има забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Read More »

На неколку места забрани на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од кашест снег, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Забрани за тешки товарни возила изутрина од 07:15 часот е воведена на патот Дебар – Струга, а се уште трааат забраните и на патиштата крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку Стража, Струга – граничен ...

Read More »

АМСМ: Отежнат сообраќајот, снегот ќе продолжи да паѓа

Снежните врнежи низ цела држава го отежнаа и забавија патниот сообраќај, кој се одвива по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, и со забрани и ограничувања за тешки товарни возила на планинските превои и дел од патиштата.  Поради појава на магла видливоста е намалена од 15 до 20 метри на Попова Шапка. Снегот засега не предизвикува проблеми во авиосообраќајот ...

Read More »

Забрана за камиони на патот Гостивар-Дебар преку Маврово

Воведена е забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Дебар преку Маврово поради врнежите од снег. Авто мото сојузот на Македонија информира дека врнежи од снег има и во Тетово, Маврово, Попова Шапка, Битола, Прилеп, Охрид, Струга, Ресен, Кичево, Македонски Брод, Железнец, Крушево и на планинските премини Буково, Ѓавато и Пресека. Намалена видливост од 10 до 15 ...

Read More »