Камиони

CF Electric за Manders Transport

По испораката во декември на еден DAF CF Electric до холандскиот синџир на супермаркети Jumbo, овие денови беше доставен уште еден до превозникот Manders Transport. Семејната компанија Manders Transport постои  повеќе од 80 години, а возниот парк има 50 влекачи. Електричниот затегнувач ќе се користи во комбинација со целосно електрична комора за ладење. CF Electric е камион со 4×2 каросерија ...

Read More »

Scania S 730 во конфигурација 10×4*6

По преземањето на троосовинскиот S 520, холандската компанија Te Kloeze-Bruyl, исто така ја презеде петероосовинската изведба во конфигурацијата 10×4*6. Холанѓаните истакнуваат дека за првпат се сретнале со некои од производите на Scania во багер Hyundai кој бил опремен со моторот Scania и кој се покажал како многу добар, па затоа и се одлучиле за камион Scania. Тие истакнуваат дека камионите ...

Read More »

Најстариот DAF камион е A1600 од 1968 година.

Пред неколку месеци, по повод 90-от роденден, DAF покрена иницијатива по најстариот DAF камион, кој сеуште е во употреба. Победникот е A1600 од 1968 година. Во текот на акцијата, DAF беше преплавен со пријави од сопственици на камиони од 50-тите и 60-тите години на минатиот век, но тие камиони не ги исполнија најважните критериуми: тие мора да бидат во редовна ...

Read More »

14.000 километри низ Јужна Америка

Како дел од лансирањето на новата генерација во Јужна Америка, Scania со два S500 камиони помина над 14.000 километри од јужниот дел на Бразил до Перу. Покрај средбата со луѓе со нов камион, целта на ова патување беше да се укаже на важноста на одржлив транспорт за зачувување на животната средина преку зголемена ефикасност, воведување на паметна логистика, употреба на ...

Read More »

Duvenbeck Logisztikai Kft. во својата флота воведува четири камиони на гас IVECO STRALIS NP 460 LNG

Duvenbeck Logisztikai Kft. е првата компанија во Унгарија која управува со камиони со течен природен гас (LNG) во својата флота – значајна пресвртница во историјата на унгарскиот пазар на камиони и во секторот за патен транспорт. Четирите IVECO Stralis NP 460 започнаа да работат на почетокот на јануари. Четири IVECO STRALIS NP 460 LNG – првите возила со LNG за ...

Read More »

MAN TGX Hella show камион

Hella воведе нов шоу камион за годинешната сезона – MAN TGX во карактеристичната жолта Hella боја, опремена со најсовремени светлосни решенија специјално развиени за комерцијални возила. Највпечатливи детали се новите светилки на Shapeline кои овозможуваат уникатен изглед на секој камион. Модуларниот систем овозможува да се вклопи задната светилка од индивидуални модули со различни форми и да се создаде уникатен “светлосен ...

Read More »

Actros SLT влече Airbus

Спектакуларната операција за транспорт на оштетениот Ербас А 320 од Талин до Калв, во близина на Штутгарт, траеше вкупно 11 дена. Превозот на Airbus А 320 од Талин во Естонија на југ од Германија се чинеше дека е невозможна мисија, но таа сепак успешно се заврши. Авионот беше оштетен при обид за слетување во Талин и повеќе не можеше самосотојно ...

Read More »

Едноставно прилагодување на спојлерот на покрив

Правилната позиција на спојлерот на покривот што го регулира протокот на воздух помеѓу влекачите и полуприколките може да ја намали потрошувачката за повеќе од 1%, а Scania неодамна воведе прекинувач на инструмент таблата со кој спојлерот лесно се прилагодува. За Elofsson, експертот за аеродинамика во Scania тврди дека неисправната висина на спојлерот од само шест сантиметри може да предизвика зголемување ...

Read More »

Првиот сериски камион со можност за делумно автономно возење

Daimler го претстави реновираниот Freightliner Cascade, кој со надградбите овозможува дополнителни заштеди на гориво  и нуди опција 2 со автономно возење. Новата Freightliner Cascadia беше воведена пред две години кога продаде 145.000 камиони, а Daimler покажа неколку подобрувања што ќе овозможат понатамошна заштеда на гориво. Пред сè, станува збор за аеродинамички додатоци, како што се дефлектор на носачи, подобар облик ...

Read More »

Се поголем интерес за гас во Европа

Финансиските заштеди и избегнување на постојано зголемување на сообраќајните ограничувања во урбаните средини, поврзани со издувните гасови и бучавата, ги поттикнуваат превозниците низ Европа да инвестираат во возила со природен гас. Како што Iveco е технолошки лидер во оваа област, логично е дека Stralis NP се наметнува како најсериозен и најскап “плински тешкаш” на пазарот, така и книгата за нарачки ...

Read More »