Камиони

T High Renault Sport Racing

Renault Trucks ги здружи силите со Renault Sport Racing  и направи ограничено издание на 99-те високи модели на Renault Sport Racing.Понудениот  Топ модел на Renault Trucks ја доби и карактеристичната Сириус жолта боја која е заштитен знак на сите модели на Renault Sport. Покрај специјалниот жолто-црн екстериер, единствена е и внатрешноста  со Recaro седишта и со црн, кожен волан со ...

Read More »

The Lion – Ultimate TGX

MAN ja прикажа  демo верзијата на  Lion, TGX 18.640 со најмоќниот понуден мотор, најголема кабина и огромна количина  на дополнителна опрема. Овој TGX не може да помине незабележано. Најголемата XXL кабина  привлекува внимание со својата специјална боја на сребрен титаниум  која ги покрива и сите пластични делови кои како стандард доаѓаат во црна боја. Највпечатливиот детал е сликата на разјарениот ...

Read More »

Електрична флота од 3,1 до 26 тони

Renault Trucks го претстави електричното возило од втора генерација во кој се вклучени и веќе достапните Renault Master Z.E., Renault Trucks D Z.E. и Renault Trucks D Wide Z.E. Renault Trucks првпат го претстави електричното возило пред 10 години и следеше многу истражувања и тестирања со различни модели за да го претстави моделот на втора генерација за урбана дистрибуција и ...

Read More »

Volvo FH 25 години – Special Edition

По повод 25-годишнината од моделот FH, Volvo го претстави специјалниот Volvo FH 25 Year Special Edition, достапен како FH и FH16. Volvo FH е еден од најуспешните модели на камиони на нашето време, а од неговото воведување во 1993 година, тој продаде речиси еден милион примероци. Затоа Volvo посочува дека Volvo FH 25 Year Special Edition не е само успешен ...

Read More »

13-литарскиот мотор na Scania со 410 КС троши биоетанол

Додека го чекаме нивниот електричен камион, Scania воведе мотор од 410 КС на биоетанол чија употреба на CO2 во издувните гасови се намалуваа за 90% во споредба со класичниот погон. Станува збор за 13-литарски мотор со 2150 Nm вртежен момент, што е идентично со неговиот близнак на дизел , и истото се однесува и за потрошувачка на гориво. Ова е ...

Read More »

DAF и VDL претставиja електричен камион (ВИДЕО)

Електрификацијата на камионот се повеќе е приоритетен  предизвик за производителите, а најновиот модел е DAF CF Electric, кој беше развиен во соработка со производителот на VDL автобуси. Новиот CF Electric е интересна комбинација на висококвалитетна и сигурна класична DAF технологија како и знаење што VDL го има во развојот на електричните автобуси. Камионот во конфигурацијата 4×2 е развиен за максимално ...

Read More »

Уште еден електричен Volvo

После моделот FL со електричен погон, Volvo го воведува и FE. Само 20 дена по лансирањето на својот прв електричен камион, Volvo претстави друг. Електричниот Volvo FE има максимална дозволена тежина од 27 тони и е наменет за урбана дистрибуција, собирање на отпад или слични урбани задачи. За погонот се користат два мотори со максимална моќност од 370 kW (503 ...

Read More »

Freightliner EconicSD за американски пазар

За американскиот пазар, Daimler ја претстави прилагодената верзија на својот модел  Econic, особено популарен во комуналниот сектор, под брендот Freightliner. Кабината со која е сместена на ниско ниво, покрај олеснувањето на влезот и излезот на возачот и другите членови на екипажот на возилото, исто така се вклопува со омилениот американски начин на празнење на контејнерот за отпадоци – преку кабината. ...

Read More »

Scania XT со мотор на гас

По воведувањето на патни модели со мотор на гас, Scania го понуди истиот мотор и во градежниот XT модел. Гасот се повеќе се наметнува како (единствена реална) алтернатива на дизел, а Scania (со Iveco) е еден од најголемите промотори на ова чисто и достапно гориво. Scania нуди три мотори на гас, пет цилиндрични 9,3 литри, со 280 и 340 коњски ...

Read More »

Што имаат заедничко возачите на камиони и внатршниот дизајн

Шестотини возачи на камиони во Јапонија го сочинуваат добротворното здружение на возачите на декотора, Utamaro-Kai. “Dekotora” значи она како и што звучи- декоративни, што е најмалку што може да се каже за овие машини на тркала, осветлени со лустери. Некои од нив вредат и до 100 илјади долари. Манијата на декотора во Јапонија била распространета и порано (кон крајот на ...

Read More »