Камиони

Прв Volvo FH LNG во Германија

Првиот Volvo FH LNG во Германија беше предаден на логистичката компанија Ф.А. Крузе од Брунсбител, а поради укинувањето на патарина за гасни камиони, нивниот интерес за Германија значително се зголеми во текот на изминатите неколку недели. Крузе му е лојален на Volvo веќе 35 години и  во возниот парк имаат само возилата на овој шведски производител. Сопственикот на компанијата, Фридрих ...

Read More »

Volvo FH16 со автономен транспорт (ВИДЕО)

Volvo за норвешката компанија Brønnøy Kalk AS го тестира решението со автономниот транспорт за материјали кои се вадат од ископите и што ќе станат функционални следната година. Шест FH16 камиони со полуприколки ќе бидат вклучени во превозот, кој ќе пренесува варовник од ископувања до пет километри далечно пристаниште. Операторот на камионот управува со камионот за време на товарењето, а по ...

Read More »

Испорачани еден милион Volvo FH

Во салонот Во Хановер, Volvo го испорача милионитиот примерок од моделот FH, кој оваа година слави 25 години Јубилејниот камион беше предаден на компанијата “Гесуко” од Бад Херсфелд, во близина на Хановер, која се занимава со ладен товарен транспорт. Марко Рајнхард, сопственик и менаџер на компанијата, истакна дека компанијата ги користи Volvo Trucks од 1976 година и дека флотата ги ...

Read More »

Намалена потрошувачка за 13 проценти

Следејќи ги концептните модели на Optifuel Lab и Optifuel Lab 2, студијата на Renault Trucks Optifuel Lab 3 планира да ја истражи можноста за намалување на потрошувачката на гориво за 13 проценти. Концептот е базиран на Т-серијата и ги комбинира различните технологии или подобрувања во областа на аеродинамиката, гумите, предвидување на возење , подобрена искористеност на енергијата и намалување на ...

Read More »

F-Max е “Меѓународен камион на годината 2019”

Новиот Ford Trucks F-Max ја освои престижната награда “Меѓународен камион на годината 2019” и за првпат наградата припадна на производител кој не е од западна (или северна) Европа. Жирито, составено од претставници на 23 магазини од цела Европа, му додели на F-Max 126 поени, со што се престигна Scania L и P серијата и Volvo FH LNG. Новата современа кабина, ...

Read More »

Volvo Vera – електричен камион без возач

Volvo го претстави проектот наречен Vera, односно автономно електрично возило, кое во некои услови е заменет со влекачот и може целосно да транспортира полуприколки. Автономно, електрично и поврзано се апсолутната мантра во денешниот свет на транспортот и сите тврдат дека токму тоа е решение за транспорт на иднината, бидејќи ќе овозможи возење без возач и без емисија на штетни гасови. ...

Read More »

Новиот Mercedes Actros – пристигна иднината

Новиот Actros е првиот полу-камион со делумно автономно возење, камери, наместо ретровизори, револуционерна пилотски кабина и потрошувачка на гориво до 5%. Mercedes-Benz Actros е еден од најважните камиони на нашето време и од неговото воведување во 1996 година, произведени се повеќе од 1,2 милиони единици. Новата генерација, која неодамна беше претставена во Берлин, повторно ги преместува границите на технологијата, безбедноста ...

Read More »

Furrion Elysium – All inclusive во 13,7 метри

Камин, џакузи, комплетна кујна, паметен тоалет и паметна туш кабина, дисплеј на допир на сите страни и телевизор со дијагонал од 190cm. Заборавете на велосипедите од задната страна – на покривот  е хеликоптерот – Робинсон R22. Ова се случува кога на дизајнерите ќе им дозволите одврзани раце. Засега Elysium е само концепт презентиран на CES 2017, но со првите огромни ...

Read More »

Композиција долга 31,7 метри (ВИДЕО)

SEAT и транспортната компанија Grupo Sesé ја тестираат најдолгата композиција на европските патишта со вкупна должина од 31,7 метри.Шпанскиот производител на автомобили и логистичка компанија заеднички учествуваат во пилот-проектот кој тестира составот на влекачи со две полуприколки. Овој влечен сет ќе вози на делницата помеѓу градовите Сарагоса и Марторел и ќе ги транспортира компонентите во фабриката на Сеат. Максималната дозволена ...

Read More »

Нов влекач Ford Cargo

Ford Trucks ќе го претстави новиот модел Cargo во саемот за комерцијални возила на IAA овој месец во Хановер. Камионот е сосема нов производ и ќе го понуди во две ширини на кабината – ширината на базата 2,3 м ќе биде наменета за пократок транспорт, дистрибуција и изградба, додека поголема кабина од 2,5 метри ќе има рамен под. Оваа кабина ...

Read More »