Камиони

MAN TGX Hella show камион

Hella воведе нов шоу камион за годинешната сезона – MAN TGX во карактеристичната жолта Hella боја, опремена со најсовремени светлосни решенија специјално развиени за комерцијални возила. Највпечатливи детали се новите светилки на Shapeline кои овозможуваат уникатен изглед на секој камион. Модуларниот систем овозможува да се вклопи задната светилка од индивидуални модули со различни форми и да се создаде уникатен “светлосен ...

Read More »

Actros SLT влече Airbus

Спектакуларната операција за транспорт на оштетениот Ербас А 320 од Талин до Калв, во близина на Штутгарт, траеше вкупно 11 дена. Превозот на Airbus А 320 од Талин во Естонија на југ од Германија се чинеше дека е невозможна мисија, но таа сепак успешно се заврши. Авионот беше оштетен при обид за слетување во Талин и повеќе не можеше самосотојно ...

Read More »

Едноставно прилагодување на спојлерот на покрив

Правилната позиција на спојлерот на покривот што го регулира протокот на воздух помеѓу влекачите и полуприколките може да ја намали потрошувачката за повеќе од 1%, а Scania неодамна воведе прекинувач на инструмент таблата со кој спојлерот лесно се прилагодува. За Elofsson, експертот за аеродинамика во Scania тврди дека неисправната висина на спојлерот од само шест сантиметри може да предизвика зголемување ...

Read More »

Првиот сериски камион со можност за делумно автономно возење

Daimler го претстави реновираниот Freightliner Cascade, кој со надградбите овозможува дополнителни заштеди на гориво  и нуди опција 2 со автономно возење. Новата Freightliner Cascadia беше воведена пред две години кога продаде 145.000 камиони, а Daimler покажа неколку подобрувања што ќе овозможат понатамошна заштеда на гориво. Пред сè, станува збор за аеродинамички додатоци, како што се дефлектор на носачи, подобар облик ...

Read More »

Се поголем интерес за гас во Европа

Финансиските заштеди и избегнување на постојано зголемување на сообраќајните ограничувања во урбаните средини, поврзани со издувните гасови и бучавата, ги поттикнуваат превозниците низ Европа да инвестираат во возила со природен гас. Како што Iveco е технолошки лидер во оваа област, логично е дека Stralis NP се наметнува како најсериозен и најскап “плински тешкаш” на пазарот, така и книгата за нарачки ...

Read More »

Од Холандија низ Русија до Јапонија

Јапонскиот оператор TransWeb ги донесе своите две нови Scania во Јапонија од Холандија поминувајќи 13.000 километри, а целата приказна траеше скоро еден месец. TransWeb веќе има 40 камиони на Scania, а двете нови S 410 беа превземени во Холандија на крајот од септември, кај производителите на приколки Van Eck каде тие ги докомплетираа композициите. Оттаму тие прво заминаа во Хановер, ...

Read More »

Подобрувања за заштеда на гориво

Во своите дизел мотори D11 и D13, наменети за FH, FM и FMX моделите, Volvo Trucks примени голем број помали подобрувања на новите Euro 6 D стандарди, што на крајот резултира со значителни заштеди во економијата. Во својата норма Euro 6 D не менува ништо во однос на граничните вредности на регулираните штетни соединенија во издувните гасови, но се фокусира ...

Read More »

Новите Renault Trucks D и D Wide

Renault Trucks ги претстави моделите D и D Wide за 2019 година со подобрена аеродинамика и удобност во кабината кои во комбинација со мотори кои ги исполнуваат стандардите Euro 6 D, овозможуваат заштеда на гориво од 7%. Моторите DTI 5, DTI 8 и DTI 11 веќе ја исполнуваат нормата Euro 6 D, која ќе стапи на сила на 1 септември ...

Read More »

Iveco и Scania во конзорциум за ширење на LNG

Конзорциумот кој го сочинуваат Iveco, Scania, Shell, Iveco Capital, DISA и Nordsol најавува понатамошно проширување на мрежата станици за полнење во Европа, како и фабриката за bioLNG гас во Холандија. Изградбата на 39 нови бензиски пумпи за LNGе најавена одзападот на Шпанија, па се до источна Полска, која ќе им обезбеди на станиците за полнење уште подобра покриеност, при што ...

Read More »

Scania ќе ги испорача првите камиони со пантограф

Во Германија следната година започнува тестирање на камиони со пантографи на јавни патишта, а за таа цел Scania ќе испорача вкупно 15 специјално опремени возила. Откако проектот беше претставен во септември во Салонот за комерцијални возила во Хановер, со почетокот на следната година ќе започне и тестирањето со пантографи на јавните патишта во Германија. За таа цел, во три германски ...

Read More »