Author Archives: Miki Sazdovski

Iveco ја лансираше “наша историја, наша приказна”, RELAY RACE која ќе ги следи своите возачи на патиштата низ Европа

Пет возачи, пет земји, четири етапи, една мисериозна кутија: ова се бројките кои ја опишуваат Iveco RELAY RACE, нова иницијатива наречена: “Наша историја, наша приказна”, стартувана од брендот за да се стават во центарот на внимание животот на возачите во нивните камиони. Таа ќе ги следи возачите во четиригодишно патување низ Европа, со застанувања кај индустриските локации на Iveco и ...

Read More »

Hyundai електричен double-decker

Јужнокорејската компанија го претстави својот прв автобус на катови со  електричен погон и со кој сака да го намали загадувањето и сообраќјните метежи. Автобусот има вкупно 70 седишта, 11 во долното ниво и 59 на горниот кат, што е за 50% повеќе патници во споредба со класичниот автобус. Развојот траеше само 18 месеци и осигурани се места за две инвалидски ...

Read More »

Новиот автопат Миладиновци-Штип пуштен за сообраќај

Од денеска може да се вози по новиот автопат Миладиновци – Свети Николе – Штип. Од Министерството за транспорт и врски инофрмираат дека е пуштен за сообраќај во двата правца. Апелираат до сите корисници да ја почитуваат поставената хоризонтална и вертикална сигнализација. „Упатуваме благодарност до сите граѓани кои во овие неколку месеци беа трпеливи во однос на користење на оваа ...

Read More »

Нови патарини на новите автопати

Владата на Република Северна Македонија на седница ја разгледа и усвои Информацијата согласно која е донесена Одлука за висината и начинот на наплата на надоместот за употреба на пат – патарина. Одлуката се донесува заради воведување наплата на патарина на новите автопатни правци Демир Капија – Гевгелија, Миладиновци – Свети Николе и Свети Николе – Штип, како и заради можноста ...

Read More »

Од 15 јуни, железничка линија Скопје-Солун-Скопје

Железници на РСМ Транспорт информираат дека од 15. месецов се воведува тарифска понуда City Star за повратно патување на релација Скопје-Солун-Скопје. Во објавата на веб страницата на железничкото претпријатие е наведено дека цена на чинење на возниот билетот е во зависност од бројот на патници кои патуваат заедно, но најмногу пет возрасни лица и едно дете. Билетите може да се ...

Read More »

10 нови Iveco Stralis CNG за Kamenolom Rakovac

Kamenolom Rakovac doo е првата компанија во Србија која ги користи ниските трошоци за сопственост на TCO (Total Cost of Ownership) природен гас за транспорт на камени материјали. Десет камиони Iveco Stralis NP 460 започнаа со работа во нивната флота на почетокот од април. На 11 април, Iveco испорача 10 влекачи Stralis NP 460 CNG со вградена хидраулична опрема за ...

Read More »

ZF го презема WABCO за 7 милијарди долари

ZF Friedrichshafen, големиот германски производител на компоненти за комерцијални и патнички возила, ќе преземе голем американски производител на компоненти, првенствено за комерцијални возила. Со спојување на овие две компании, ќе се создаде водечка светска компанија за производство на возила, чија годишна продажба ќе изнесува околу 40 милијарди евра. Оваа операција ќе биде завршена следната година, а компанијата ќе биде глобален ...

Read More »

Iveco Stralis за Alfa Romeo Formula 1

Iveco е официјален партнер на тимот на Алфа Ромео Формула 1, а пред неколку месеци тие им предадоа 12 Stralis и еден Daily за да се користат за тимска логистика оваа сезона. Возилата беа испорачани во седиштето на тимот во Швајцарија, а на Аксел Крусеу, кој е оперативен директор во Sauber Motorsport AG, клучевите му ги предаде, Томас Рикер, директорот ...

Read More »

Првиот електричен автобус во Ирска ќе биде Volvo

Volvo ќе испорача целосно електричен автобус 7900E за хотелот Crowne Plaza во Даблин, а првиот полн електричен автобус во Ирска ќе почне да вози до крајот на годината. Партнери во овој проект се Volvo Buses, хотелот Crowne Plaza и енергетската компанија ESB. Автобусот ќе ги поврзе хотелите Crown Plaza и Holiday In Express со аеродромот во Даблин. Се однесува на ...

Read More »

Јубиларен пет осовински MAN во Холандија

Холандската компанија Westdijk Transport го презеде првиот од двата пет осовински MAN камиони, кој е исто така и 100-тиот ваков камион во Холандија. Освен богатата опрема, има и TypeMatic менувач и Offroad софтвер. Импресивниот MAN TGS 50.500 10×8 WS од фабриката излегува како  8×8 камион кој има механизам за суспензија и како таков го превземаат  експерти од Wierda Vehicle Engineering, ...

Read More »