Author Archives: Miki Sazdovski

Масовна контрола на камиони во Германија

Германските власти објавија дека на 12ти септември ќе се извршат масовни проверки на комерцијални возила на германските патишта како дел од кампањата „sicher.mobil.leben.“ Во акцијата ќе учествуваат над 5.000 полицајци, кои ќе контролираат камиони, автобуси, такси возила, како и велосипеди користени за товар на вкупно 725 контролни пунктови. Фокусот ќе биде на техничката исправност на возилото, карго осигурувањето и секако, ...

Read More »

Iveco Bus испорача 40.000 Crossway

Iveco Bus  произведе и испорача 40.000 примероци од автобусот Crossway. Iveco Crossway  со реден број 40.000  беше произведен во фабриката Vysoke Myto во Чешка и беше испорачана на компанијата Arriva. Автобуската линија Crossway е на пазарот повеќе од десет години и е дизајнирана за урбани и меѓуградски сообраќај, со низок влез и еколошки прифатливи  дизел мотори кои ги исполнуваат стандардите ...

Read More »

Нов Scania мотор со 540 КС

Scania ги прошири перформансите на 13-литарскиот шест-цилиндричен мотор, за сега најсилна верзија со 540 КС. Новиот мотор DC13 166 е наменет првенствено за корисници на кои им е потребна голема моќност, но поради ограничувањата на оптоварување на предната оска, тие не можат да користат V8 мотори (на која понудта се движи до 520 КС), но и за секој кој сака ...

Read More »

Испорачани првите Iveco Urbanway автобуси

Iveco Bus ги испорача првите 8 од 60 нови автобуси Iveco Urbanway NT на ЕМТ Palma (Empresa Municipal de Transports Urbans de Palma de Mallorca). Овие автобуси ќе работат на линиите 5.7 и 8, приближувајќи ги целите на двете компании: промовирање на одржлива мобилност и посветеност за намалување на емисиите на загадувачи во патничкиот транспорт. На церемонијата при примо-предавњето, што ...

Read More »

Повисоки цени на патарини за Еуро 6 камиони во Австрија

Австрија ќе ги зголеми цените на патарините за Еуро 6 камионите за 4 проценти од почетокот на следната година. Поради намалување на приходите од патарините и зголемувањето на бројот на камиони со најчист Еуро 6 стандард, австриските власти одлучија да ја зголемат цената на патарините за 4%, за камионите со Еуро 6. Претставници на Австриската асоцијација на превозници се очекувано ...

Read More »

Роденденско издание на Renault Trucks

Renault Trucks го прослави својот 125-ти роденден со специјално издание на T High 1894 Edition и ќе произведе само 125 такви возила. Францускиот производител на овој модел,  кој зад себе има долга традиција, одбра специјални бои од логото на Berliet, бидејќи основањето на овој бренд во 1894 година беше обележано како почеток на долга историја на денешните Renault Trucks. Главната ...

Read More »

Iveco ги претставува посебните концепти наменети за клиенти: FIT CAB и MAGIRUS

Iveco го претстави концептот на два-камиони на глобалното лансирање на новиот IVECO WAY: новиот IVECO FIT CAB и MAGIRUS, два посебни концепти кои ќе бидат предмет на процес на соработка кој ќе ги вклучува и клиентите. Iveco ќе ги искористи концептите за спроведување на серија работилници за купувачи со возачи и сопственици на возила за време на сите трки од ...

Read More »

Krone го презеде Knapen

Krone, еден од водечките европски производители на приколки, го презеде Knapen Trailers, холандски производител специјализиран за производство на приколки со подвижен под. Од 24-ти јуни, Групацијата Krone Commercial Vehicle поседува 100% од акциите на Knapen Group преку нејзината ќерка, Knapen Trailers BV. Knapen е водечки европски производител на приколки со подвижен под, со кој Krone добива значително проширување на својата ...

Read More »

Како до електронски бесконтактни смарт-картички за плаќање патарина?

Вчера стартуваше електронскиот систем за наплата на патарините Романовце, Отовице, Сопот и Градско на Коридорот 10, како и на наплатната станица Петровец.  Патарината се плаќа со бесконтактни смарт-картички, а наплатата на надоместокот за користење на пат (патарина) ќе се врши комбинирано преку отворен систем и затворен систем за наплата на патарина, составен од наплатни станици. Начинот на плаќањето на патарината ...

Read More »

Нов Iveco S-Way наместо Stralis

Новиот Iveco S-Way кој ќе го заменува Stralis е првиот модел во новата гама на тешки возила наречена “WAY”. S-Way има сосема нова кабина која се нуди во две ширини, а подобрената аеродинамика ќе овозможи намалување на потрошувачката на гориво до 4% во споредба со Stralis. Исто така, новиот мулти-дел браник ќе ги намали трошоците за поправка. Постојните мотори се ...

Read More »