Author Archives: Miki Sazdovski

Новите Volvo 9900 и 9700

Volvo ги претстави новите модели во класата на туристички автобуси, луксузниот 9900 и мултифункционалниот 9700. Освен новиот дизајн, новите автобуси исто така се одликуваат и со нова конструкција, која ја намалува тежината за 350 кг. Врвниот модел 9900 ќе биде понуден со две оски со должина од 12,4 m и со три оски во должина од 13,1 m и 13,99 ...

Read More »

13-литарскиот мотор na Scania со 410 КС троши биоетанол

Додека го чекаме нивниот електричен камион, Scania воведе мотор од 410 КС на биоетанол чија употреба на CO2 во издувните гасови се намалуваа за 90% во споредба со класичниот погон. Станува збор за 13-литарски мотор со 2150 Nm вртежен момент, што е идентично со неговиот близнак на дизел , и истото се однесува и за потрошувачка на гориво. Ова е ...

Read More »

DAF и VDL претставиja електричен камион (ВИДЕО)

Електрификацијата на камионот се повеќе е приоритетен  предизвик за производителите, а најновиот модел е DAF CF Electric, кој беше развиен во соработка со производителот на VDL автобуси. Новиот CF Electric е интересна комбинација на висококвалитетна и сигурна класична DAF технологија како и знаење што VDL го има во развојот на електричните автобуси. Камионот во конфигурацијата 4×2 е развиен за максимално ...

Read More »

Уште еден електричен Volvo

После моделот FL со електричен погон, Volvo го воведува и FE. Само 20 дена по лансирањето на својот прв електричен камион, Volvo претстави друг. Електричниот Volvo FE има максимална дозволена тежина од 27 тони и е наменет за урбана дистрибуција, собирање на отпад или слични урбани задачи. За погонот се користат два мотори со максимална моќност од 370 kW (503 ...

Read More »

Freightliner EconicSD за американски пазар

За американскиот пазар, Daimler ја претстави прилагодената верзија на својот модел  Econic, особено популарен во комуналниот сектор, под брендот Freightliner. Кабината со која е сместена на ниско ниво, покрај олеснувањето на влезот и излезот на возачот и другите членови на екипажот на возилото, исто така се вклопува со омилениот американски начин на празнење на контејнерот за отпадоци – преку кабината. ...

Read More »

Scania XT со мотор на гас

По воведувањето на патни модели со мотор на гас, Scania го понуди истиот мотор и во градежниот XT модел. Гасот се повеќе се наметнува како (единствена реална) алтернатива на дизел, а Scania (со Iveco) е еден од најголемите промотори на ова чисто и достапно гориво. Scania нуди три мотори на гас, пет цилиндрични 9,3 литри, со 280 и 340 коњски ...

Read More »

Што имаат заедничко возачите на камиони и внатршниот дизајн

Шестотини возачи на камиони во Јапонија го сочинуваат добротворното здружение на возачите на декотора, Utamaro-Kai. “Dekotora” значи она како и што звучи- декоративни, што е најмалку што може да се каже за овие машини на тркала, осветлени со лустери. Некои од нив вредат и до 100 илјади долари. Манијата на декотора во Јапонија била распространета и порано (кон крајот на ...

Read More »

Самовозечки автобус се движи низ Гетеборг

Првиот автономен автобус започна со возењето во шведскиот град Гетеборг, а маршрутата ќе му  биде низ кампусот на Универзитетот Чалмерс. Тестирањето ќе трае четири недели и иако станува збор за кампус наместо јавни патишта, тоа ќе биде драгоцено искуство. Станува збор за мал електричен автобус од локалниот производител на Навија, а името на моделот е Арма. Автобусот е долг само ...

Read More »

Убав јубилеј – Schmitz Cargobull му ги испорача на TIP Trailer Service 20.000-тата и 20.001-та полуприколка

TIP Trailer Service и Schmitz Cargobull го зајакнуваат своето долгогодишно партнерство. Нарачките од еден голем клиент имаат тенденција да бидат големи и редовни. Јорг Ирсфелд, раководителот на Меѓународниот менаџмент за големи клиенти на Schmitz Cargobull и Алвин Лурвер, меѓународен директор за големи клиенти Schmitz Cargobull, ги предадоа 20.000-тата и 20.000 и првата  полуприколка на TIP Trailer Service. Истите беа примени ...

Read More »

Висока ефикасност со конвенционална технологија

Иако секој ден добиваме информации за нов електричен камион или за некои слични “револуционерни” решенија, Shell, заедно со Airflow, го претстави проектот Starship, каде што покажа дека со класичен погон, но со некои додатоци, може да се оствари многу ниска потрошувачка на гориво. За почеток, Starship е претежно изработен од јаглеродни влакна, со што се намалува масата и го олеснува ...

Read More »