Author Archives: Miki Sazdovski

Citroën Berlingo, Peugeot Partner и Opel Combo ја освоија наградата “Меѓународно комбе на годината 2019”

Тројката на ПСА ја доби наградата “Меѓународно комбе на годината 2019” односно возило на годината кое може да се испорача, што им е доделена од меѓународно жири составено од 25 члена. Citroën Berlingo и Peugeot Partner основаа компактна класа на испорачани возила уште во 1996 година, а во третата генерација се приклучија и Opel Combo. Новата генерација креирана на модуларен ...

Read More »

F-Max е “Меѓународен камион на годината 2019”

Новиот Ford Trucks F-Max ја освои престижната награда “Меѓународен камион на годината 2019” и за првпат наградата припадна на производител кој не е од западна (или северна) Европа. Жирито, составено од претставници на 23 магазини од цела Европа, му додели на F-Max 126 поени, со што се престигна Scania L и P серијата и Volvo FH LNG. Новата современа кабина, ...

Read More »

Volvo Vera – електричен камион без возач

Volvo го претстави проектот наречен Vera, односно автономно електрично возило, кое во некои услови е заменет со влекачот и може целосно да транспортира полуприколки. Автономно, електрично и поврзано се апсолутната мантра во денешниот свет на транспортот и сите тврдат дека токму тоа е решение за транспорт на иднината, бидејќи ќе овозможи возење без возач и без емисија на штетни гасови. ...

Read More »

Новиот Mercedes Actros – пристигна иднината

Новиот Actros е првиот полу-камион со делумно автономно возење, камери, наместо ретровизори, револуционерна пилотски кабина и потрошувачка на гориво до 5%. Mercedes-Benz Actros е еден од најважните камиони на нашето време и од неговото воведување во 1996 година, произведени се повеќе од 1,2 милиони единици. Новата генерација, која неодамна беше претставена во Берлин, повторно ги преместува границите на технологијата, безбедноста ...

Read More »

TIMOCOM со новиот бренд настап станува пионер за Smart Logistics System

Augmented Logistics за европската логистика Веќе по 8. пат по ред TIMOCOM како водечка европска ИТ компанија за логистика се преставува на IAA 2018 комерцијални возила во Хановер. Оваа година TIMOCOM ја користи оваа можност за специјален хајлајт. Компанијата, на водечкиот саем за мобилност, транспорт и логистика го претставува своето ново флексибилно лого како прв Smart Logistics System и отсега ...

Read More »

21.000 евра за манипулирање со тахограф

Германската полиција му изрече драконска казна на еден романски авиопревозник, истакнувајќи дека тоа е порака до секој кој манипулира со тахограф. Германската полиција го запрела романскиот камион на автопатот А2, во близина на Билефелд (помеѓу Хановер и Дуизбург) и по сомневање за манипулација со тахограф, камионот бил пренесен во овластена служба каде што биле потврдени нивните сомневања. Утврдено е дека ...

Read More »

Furrion Elysium – All inclusive во 13,7 метри

Камин, џакузи, комплетна кујна, паметен тоалет и паметна туш кабина, дисплеј на допир на сите страни и телевизор со дијагонал од 190cm. Заборавете на велосипедите од задната страна – на покривот  е хеликоптерот – Робинсон R22. Ова се случува кога на дизајнерите ќе им дозволите одврзани раце. Засега Elysium е само концепт презентиран на CES 2017, но со првите огромни ...

Read More »

Потпишана македонско-германската декларација за возачките дозволи

Македонскиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и германскиот амбасадор во Македонија Томас Герберих денеска ја потпишаа Заедничката декларација за меѓусебно признавање и замена на возачките дозволи. Заедничката декларација за меѓусебно признавање и замена на возачките дозволи стапува во сила веднаш, што значи дека македонските државјани во Германија веќе од утре имаат право да бараат замена на своите дозволи. Двете ...

Read More »

Утре Македонија и Германија ќе потпишат декларација за признавање на возачките

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вчера објави дека во вторник министерствата на Македонија и Германија ќе потпишат декларација за признавање на возачките дозволи. -Во вторник ќе биде потпишана Заедничка декларација меѓу Министерството за внатрешни работи и Сојузното министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура на Сојузна Република Германија за признавање и замена на возачки дозволи, објави Спасовски.

Read More »

Во четврток сообраќајот со прекини на патот Прилеп-Градско

На експресниот пат Прилеп – Градско, делница Фариш – Дреново, утре поради градежни работи ќе има прекини на сообраќајот. Прекините ќе започнат во 09:00 и 11:00 часот и ќе траат околу 30 – 45 минути. После 11:45 часот сообраќајот ќе се нормализира.

Read More »