Author Archives: Miki Sazdovski

TIMOCOM со новиот бренд настап станува пионер за Smart Logistics System

Augmented Logistics за европската логистика Веќе по 8. пат по ред TIMOCOM како водечка европска ИТ компанија за логистика се преставува на IAA 2018 комерцијални возила во Хановер. Оваа година TIMOCOM ја користи оваа можност за специјален хајлајт. Компанијата, на водечкиот саем за мобилност, транспорт и логистика го претставува своето ново флексибилно лого како прв Smart Logistics System и отсега ...

Read More »

21.000 евра за манипулирање со тахограф

Германската полиција му изрече драконска казна на еден романски авиопревозник, истакнувајќи дека тоа е порака до секој кој манипулира со тахограф. Германската полиција го запрела романскиот камион на автопатот А2, во близина на Билефелд (помеѓу Хановер и Дуизбург) и по сомневање за манипулација со тахограф, камионот бил пренесен во овластена служба каде што биле потврдени нивните сомневања. Утврдено е дека ...

Read More »

Furrion Elysium – All inclusive во 13,7 метри

Камин, џакузи, комплетна кујна, паметен тоалет и паметна туш кабина, дисплеј на допир на сите страни и телевизор со дијагонал од 190cm. Заборавете на велосипедите од задната страна – на покривот  е хеликоптерот – Робинсон R22. Ова се случува кога на дизајнерите ќе им дозволите одврзани раце. Засега Elysium е само концепт презентиран на CES 2017, но со првите огромни ...

Read More »

Потпишана македонско-германската декларација за возачките дозволи

Македонскиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и германскиот амбасадор во Македонија Томас Герберих денеска ја потпишаа Заедничката декларација за меѓусебно признавање и замена на возачките дозволи. Заедничката декларација за меѓусебно признавање и замена на возачките дозволи стапува во сила веднаш, што значи дека македонските државјани во Германија веќе од утре имаат право да бараат замена на своите дозволи. Двете ...

Read More »

Утре Македонија и Германија ќе потпишат декларација за признавање на возачките

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вчера објави дека во вторник министерствата на Македонија и Германија ќе потпишат декларација за признавање на возачките дозволи. -Во вторник ќе биде потпишана Заедничка декларација меѓу Министерството за внатрешни работи и Сојузното министерство за сообраќај и дигитална инфраструктура на Сојузна Република Германија за признавање и замена на возачки дозволи, објави Спасовски.

Read More »

Во четврток сообраќајот со прекини на патот Прилеп-Градско

На експресниот пат Прилеп – Градско, делница Фариш – Дреново, утре поради градежни работи ќе има прекини на сообраќајот. Прекините ќе започнат во 09:00 и 11:00 часот и ќе траат околу 30 – 45 минути. После 11:45 часот сообраќајот ќе се нормализира.

Read More »

Композиција долга 31,7 метри (ВИДЕО)

SEAT и транспортната компанија Grupo Sesé ја тестираат најдолгата композиција на европските патишта со вкупна должина од 31,7 метри.Шпанскиот производител на автомобили и логистичка компанија заеднички учествуваат во пилот-проектот кој тестира составот на влекачи со две полуприколки. Овој влечен сет ќе вози на делницата помеѓу градовите Сарагоса и Марторел и ќе ги транспортира компонентите во фабриката на Сеат. Максималната дозволена ...

Read More »

Се запали и целосно изгоре камион во Македонска Каменица

Вчера попладне, на самиот влез во Македонска Каменица, се случи сообраќајна несреќа во која целосно изгоре кабинскиот дел на камион, Volvo со бугарски регистарски таблици, објави порталот Каменица.мк. Камионот превезувал 265 единици празни единици, секоја под притисок и со носивост од 90 литри метан. Брзата и присебна реакција наТППЕ од Македонска Каменица спречи катастрофа од поголеми размери, успевајќи во последен момент ...

Read More »

Нов влекач Ford Cargo

Ford Trucks ќе го претстави новиот модел Cargo во саемот за комерцијални возила на IAA овој месец во Хановер. Камионот е сосема нов производ и ќе го понуди во две ширини на кабината – ширината на базата 2,3 м ќе биде наменета за пократок транспорт, дистрибуција и изградба, додека поголема кабина од 2,5 метри ќе има рамен под. Оваа кабина ...

Read More »

T High Renault Sport Racing

Renault Trucks ги здружи силите со Renault Sport Racing  и направи ограничено издание на 99-те високи модели на Renault Sport Racing.Понудениот  Топ модел на Renault Trucks ја доби и карактеристичната Сириус жолта боја која е заштитен знак на сите модели на Renault Sport. Покрај специјалниот жолто-црн екстериер, единствена е и внатрешноста  со Recaro седишта и со црн, кожен волан со ...

Read More »