Author Archives: Miki Sazdovski

Камионските гуми добија интернет

Continental разви систем којшто преку интернет ги пренесува податоците за притисокот и температурата во камионските гуми до возачот и менаџерот. Нема потреба од вградување посебни системи во кокпитот, се штеди гориво и се продолжува векот на гумите, на крајот има корист и животната средина. Continental ќе направи патиштата да бидат уште побезбедни, преку поврзувањето на камионите и автобусите на интернет. Заедно со Vodafone, производителот ...

Read More »

Mont Blanc поскапува за Euro 3 камионите

Од 1 април, за 5% поскапува преминот низ тунелот Mont Blanc  за камионите со Еуро 3 мотори. Дирекцијата на претпријатието која управува со тунелот Mont Blanc најави дека поради заштита на чистиот воздух на територијата во долината Аоста во Италија, односно по долината на Арве во Франција, од 1 април ќе го поскапи преминот низ тунелот за Еуро 3 камионите ...

Read More »

Во Германија недостасуваат 30.000 паркинг места за камиони

100-те паркинг места кои  се градат на одморалиштата во Münsterland-Ost i Münsterland-West на автопатот A1, само се капка во морето во рамките на хроничниот недостаток од просторот за паркирање на камиони. Ако изградбата продолжи да тече со вака утврдена динамика, во Германија дури за 20 години може да има доволно паркинг места за камиони и да се каже дека актуелните ...

Read More »

Електричен Citaro: низ град без издувни гасови и бучава

Електричните автобуси одамна не се некоја новина, меѓутоа Mercedes-Benz досега ги немал (иако видовме бројни студии вклучувајќи ги и оние со горивни ќелии). Кога големите компании ќе тргнат со таквите проекти тогаш тоа го прават многу темелно и во повеќе сегменти, па така, за само неколку месеци, имавме прилика да ги видиме eVito, eSprinter, aActros и од сега електричен Citaro. ...

Read More »

Казни за неделен одмор во возилото низ Европа

Забраната за спроведување на неделен одмор во кабината од возилото, која ја воведоа некои земји како што се Франција, Белгија веќе дигна многу бура, а новина е и дека во споменатитите земји, возачите се казнуваат дури и ако неделниот одмор го реализирале во возилото на територија на некоја друга земја, членка на Европската унија. Значи, доколку возачот одморил на територијата ...

Read More »

Каргомакс ги поднови ЈП “Македонијапат” со седум нови возила

ЈП Македонијапат Скопје го обнови својот возен парк со 7 нови возила опремени со специјална опрема за чистење на снег! Две возила се Iveco Daily 35S14D, кои веќе ги видовте и 5 возила Iveco Trakker AD380T41, со надградба тростран кипер PK Palfinger Kran Rijeka, со опрема за распрскување на сол, опремени со предни и странични плугови Rasco за чистење на ...

Read More »

Забрана за камиони на Пресека

Забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Пресека е воведена во 19.40 часот, соопшти ЈП Македонија пат. Претходно од ЈП Македонија пат информираа дека сообраќајот на патиштата се одвива тековно по наместа влажни коловози и дека се уште има забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Read More »

Повеќе детали за шоферот кој висеше цели два часа (ВИДЕО)

Вистинска холивудска драма се одвивала пред 2 дена на автопатот кај Јагодина (Србија) – пензионираниот пожарникар Миле Савиќ (69), со часови висеше во кабината на својот камион над реката Морава, кога ја проби заштитната ограда од мостот, за на крај да биде спасен од поранешните колеги и неговиот син, пожарникар. Миле Савиќ го возел својот камион кога околу 06:30 часот ...

Read More »

Германските градови добија дозвола да забрануваат дизел возила

Германските градови може да воведуваат забрана за дизел-возила, пресуди Сојузниот управен суд во Лајпциг. Сојузниот управен суд во Лајпциг решаваше по барањето за ревизија доставено од покраините Баден Виртемберг и Северна Рајна Вестфалија против пресудите на управните судови во Штутгарт и Диселдорф. Двата суда, по тужбата поднесена од страна на Организацијата за заштита на животната средина и потрошувачите од Германска ...

Read More »

На неколку места забрани на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од кашест снег, соопшти Автомотосојузот на Македонија (АМСМ). Забрани за тешки товарни возила изутрина од 07:15 часот е воведена на патот Дебар – Струга, а се уште трааат забраните и на патиштата крак Маврово – Дебар, Гостивар – Кичево преку Стража, Струга – граничен ...

Read More »