Поради врнежи од снег забрана за тешки товарни возила на повеќе патни правци

Поради врнежи од снег, забрана за тешки товарни возила од синоќа има на патните правци Гостивар-Маврово-Дебар, а од 3:30 часот е воведена забрана на патниот правец Битола-Ресен преку планинскиот превој Ѓавато.

Од ЈП Македонијапат информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по влажни коловози, на места со остатоци од снег по интервенцијата на дежурните екипи.

Снег врне во северниот, западнит и југозападниот дел од Републиката.

ЈП Македонијапат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.