IVECO ја претставува својата широка понуда за градежната индустрија на Баума 2019 година

IVECO е присутен на саемот Bauma 2019, што се одржува во Минхен од 8-ми до 14-ти април 2019 година,  фокусиран на градежниот сектор на заеднички штанд со CASE Градежната Опрема. Возилата што се прикажуваат се репрезентативни за широката понуда на брендот за секоја мисија – вадење камен, рециклирање, урбани градежни работи и изградба на патишта – почнувајќи од тешкиот теренски IVECO Astra HHD9 до Stralis X-Way опсегот, специјално развиен за градежна логистика, како и новата генерација на Daily 4×4.

Штандот со посебни области за каменоломи, рециклирање, градежништво и сектори за изградба на патишта,  нагласува како возилата на IVECO за индустријата ја надополнуваат опремата со CASE за да обезбедат комплетно решение за задоволување на специфичните барања на потрошувачите .

Во секторот за рециклирање, Stralis NP 6×2 камионот на природен гас обезбедува совршено решение, комбинирајќи ги предностите на исклучително чиста и тивка работа со придобивките од товарот и перформансите на неговиот дизел еквивалент. Нивото на бучава од 71 dB (Piek Quiet Truck test) е дефинитивно средство кога се работи во објекти за рециклирање. Сето ова, заедно со извонредната способност за маневрирање, компактните димензии, капацитетот за влечење(44 тони GVW) и големиот товар на камионот, го прават идеален за операции на рециклирање.

Stralis X-WAY  во областа за изградба на патишта, на штандот е претставник на асортиманот на IVECO, специјално развиен за градежна логистика, за да обезбеди совршен премин за апликации на терен кои бараат мобилност надвор од патот. Тој ги комбинира најдобрите технологии за безбедност и ефикасност на горивото на IVECO со робусноста. Може да се потпре да се справи со условите за возење на градилиштето, носејќи најголем товар во секторот, а потоа да продолжи со вршење ефикасна ефикасност, безбедност и удобност на патот. Достапен е со преклоплив хидрауличен погон на предните тркала, што претставува посебна предност за камионот потребен за возење на и надвор од патот: помалку подвижни делови што резултираат со помалку абење и намалена потрошувачка, помала тежина и потивко трчање на патот.

Во урбаната градба се наоѓа врвниот модел на новиот IVECO Daily 4×4: првото 7-тонски бруто тежинско возило со 4×4 влеча и со товар до 4.300 kg, со избор на должини на телото до 5 m . Тој е дел од последната IVECO генерација на возила од типот “да се оди било каде” , која се базира на наследството на оваа фамилија со неограничена разновидност, екстремна робусност и високо ниво на удобност при возењето, и ја проширува понудата со нови конфигурации на погон на сите тркала, рачна или ексклузивна класа со брз Hi-Matic менувач и нови варијанти. Широката поставеност вклучува модели на кабини, шасии и кабини за екипаж во 3,5, 5,5 и 7,0 тони и модели на комбиња со 5,5 и 7,0 тони GVW верзии со избор на единечни тркала за off-road и двојни тркала на сите патни конфигурации.

Моделите на вановите нудат товарни количини кои се движат од 9 до 18 m3 за поединечно тркало и од 16 до 18 m3 за двојни тркала на сите тркала што ја покажува екстремната разновидност на опсегот. Напојуван од 3.0-литарскиот мотор F1C Euro VI, генерирајќи 180 КС и 430 Nm вртежен момент, Daily 4×4 може лесно да ја оствари секоја мисија на сите терени. Возачите исто така имаат корист од функции како диск сопирачки со ABS и Електронска програма за стабилност (ESP) специјално развиени за возилото со 4×4 за да гарантираат врвни перформанси на сопирање и издржливост.

Во делот за вадење на камен претставен е 65-тонски GVW нов IVECO Astra HHD98x6 Euro VI во кипер од 24 m³, целосно автоматски менувач и специјална CE опрема што овозможува CE сертификат во согласност со Директивата за машини. Таа е дел од палетата на возила на Astra дизајнирана за тешки off-road апликации во нафта и гас, рударство, вадење камен, тешка конструкција и тежок транспорт. Таа е една од најекономичните решенија за секојдневна употреба во тешки услови во екстремни услови, кога продуктивноста и сигурноста се приоритет. Таа ги комбинира предностите на робусноста, оптовареноста и сигурноста на крути или артикулирани тешки тела карактеристични за индустријата со значително пониски вкупни трошоци на сопственост. Со можност за обезбедување на CE сертификат, оваа машина е во согласност со најстрогите прописи во однос на безбедноста во каменоломите и градилиштата.

Исто така, на штандот е и Daily Hi-Matic во поставен со опремата на CASE Service опремен како мобилна работилница, произведено од SORTIMO. Возилото располага со ексклузивни 8-брзински автоматски менувач од класата на IVECO, а се напојува од моторот F1C 3.0-литарски, кој обезбедува вртежен момент од 430 Nm и 180кс. Задната воздушна суспензија ги намалува вибрациите, обезбедувајќи непречено возење за алатите и опремата во мобилната работилница.