Citroën Berlingo, Peugeot Partner и Opel Combo ја освоија наградата “Меѓународно комбе на годината 2019”

Тројката на ПСА ја доби наградата “Меѓународно комбе на годината 2019” односно возило на годината кое може да се испорача, што им е доделена од меѓународно жири составено од 25 члена.

Citroën Berlingo и Peugeot Partner основаа компактна класа на испорачани возила уште во 1996 година, а во третата генерација се приклучија и Opel Combo. Новата генерација креирана на модуларен EMP2 платформа има зголемена удобност, како и носивост, и постојат бројни иновации кои претходно не беа видени во оваа класа.

Berlingo, Partner и Combo се првите модели во оваа класа со 8-брзински автоматски менувач, електрична рачна сопирачка, индикатор за преоптоварување, дисплеј со глава, како и иновативен систем за камера што значително ја подобрува видливоста во комбето. Жирито на овие модели (кои се натпреваруваа како еден) им даде 127 поени, додека второто место го презеде Mercedes-Benz Sprinter. Наградата беше презентирана во Салонот за комерцијални возила на IAA во Хановер.